Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

Ασταμάτητες οι πρωταθλήτριες

Η Νέα Ιωνία έκανε το «9 στα 9» σε Ελλάδα και Ευρώπη επικρατώντας 30-27 της Αναγέννησης Άρτας στο ντέρμπι που άνοιξε της αυλαία της 6η αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.
Οι αθλήτριες της Νεας Ιωνίας μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 4-0 στο πεντάλεπτο.Στη συνέχεια έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα και συντηρούσαν ένα προβάδισμα 7-9 τερμάτων έως και το 50’.
Η Αναγέννηση στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεσή της κι εκμεταλλευόμενη κάποια
κενά διαστήματα στην απόδοση των γηπεδούχων, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο 30-27 με πέναλτι σε νεκρό χρόνο.Νωρίτερα η Μάγδα Κεπεσίδου είχε αποκρούσει 3 φορές τα πέναλτι των αντιπάλων της, σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο.
Η νίκη της Νέας Ιωνίας επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Ρίας Μασμανίδου που χτύπησε στο δεξί γόνατο μετά από μια προσπάθειά της για σουτ.
Ν. ΙΩΝΙΑ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 30-27
Τα πεντάλεπτα: 4-0, 7-2, 10-3, 12-6, 15-8, 17-10
(ημχ.), 21-12, 23-14, 25-18, 27-20, 28-24, 30-27
Ν. Ιωνία (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 3, Παπανικολάου 4, Παπά 1, Μασμανίδου 7, Ζυγούρα 1, Χοτοκουρίδου, Κωστοπούλου, Χρονοπούλου 3, Τσακάλου, Χρυσή 3, Μίλισιτς 7, Στουγιαννίδου 1, Κοτσαμποϊκίδου, Καραχαρίση
Αρτα (Ντάρας): Καλασνίκοβα, Γρούμπα 2, Βέμη 4, Δήμου, Μπαλάφα 9, Δημητρίου 6, Κυριαζή, Βράτσεβα 4, Ματαρώνα, Σκουτέλλα, Κολιού, Ιωάννου 2, Χήτα, Τσιμούρα
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης