Σάββατο 1 Μαρτίου 2014

Ισοπαλία για ΧΑΝΘ και Αναγέννηση Βύρωνα

Είναι χωρίς αμφιβολία η ομάδα των ισοπαλιών. Η ΧΑΝΘ για 4η φορά φέτος (όλες στην έδρα της) αναδείχθηκε ισόπαλη με 22-22 αυτή τη φορά με την Αναγέννηση Βύρωνα. Ένα αποτέλεσμα που μάλλον αφήνει ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες. Από την μία πλευρά οι φιλοξενούμενοι πήραν άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα και μάλιστα εκτός έδρας, παρότι έλεγχαν το ματς και θα μπορούσαν να είχαν φύγει με το «διπλό». Από την άλλη η ΧΑΝΘ έσωσε την παρτίδα και πήρε έναν βαθμό από ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο και συνδυασμό με την ήττα του Φιλίππου, τον πλησίασε στον πόντο και διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή.
Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδα του Βύρωνα έφτασε να προηγείται με +5 (14-19 στο 49΄). Η αντεπίθεση της ΧΑΝΘ ξεκίνησε από εκείνο το σημείο με σύνθετες άμυνες, ψαλίδισε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 22-22 περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε και την ευκαιρία στα τελευταία δευτερόλεπτα να «κλέψει» τη νίκη αλλά το σουτ του Ράμμου από ευνοϊκή θέση πήγε πάνω από τα δοκάρια. Πλέον η Αναγέννηση έπιασε τους 9 βαθμούς και η ΧΑΝΘ πήγε στους 6.
ΧΑΝΘ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ 22-22
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-4, 6-7, 7-8, 9-11, 9-12 (ημ), 11-13, 13-15, 13-16, 15-19, 20-21, 22-22
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Μπουκοβίνας, Λαγούδης, Φραγγής, Καφαντάρης 3, Σπυρόπουλος 1, Σαρηγιαννίδης 1, Λάππας , Ναουμίδης 1, Κόντης, Αργυρίου 3, Ράμμος 5, Σιμιτσής, Παντελίδης 1, Κεσίδης 4, Δέσπος, Τσαβδάρης 3
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Στούμπης Π. 7, Βασιλόπουλος 1, Αργυράκης 4, Χατζόπουλος, Φάμπατς 2, Χριστοδούλου, Στούμπης Δ. 3, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 1, Αγγελής, Ζέκιος, Χάλαρης 4, Βλαχοθανάσης.
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας, Πέναλτι: 1/0-2/2, Δίλεπτα: 2/6
Η ΧΑΝΘ κατέθεσε ένσταση για γκολ που δεν μέτρησαν οι διαιτητές στο β΄ ημίχρονο (θεώρησαν ότι χτύπησε η μπάλα στο δοκάρι), την οποία αναμένεται να υποστηρίξει μέσω του βίντεο.