Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

Μοιράστηκαν βαθμούς Ολυμπιακός και Πανελλήνιος

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Κερατσινίου όπου Ολυμπιακός και Πανελλήνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 27-27. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι παίρνοντας ενα σταθερό προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο που βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 17-14 για την ομάδα του Δ. Τεγγελίδη. Κάπως έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 45' (23-19), σημείο που ο Γ. Καρανικολόπουλος άλλαξε την άμυνα του παίζοντας δυο man to man σε Ρηγάκη και Ματθιάδη που ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των γηπεδούχων. Η κίνηση δημιούργησε προβλήματα στην επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε ο Πανελλήνιος που με τον Κοτελίδα και Μάνθο να πετυχαίνουν κρίσιμα τέρματα ισοφάρισαν το παιχνίδι στο 55' (26-26). Το τελευταίο πεντάλεπτο που απέμενε, άνηκε στους δυο τερματοφύλακες που με τις αποκρούσεις τους κράτησαν το σκορ ισόπαλο, για να φτάσουμε στο τελικό 27-27.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 27-27
Πεντάλεπτα: 3-2, 7-2, 8-7, 10-9, 13-10, 17-14 (ημ.) 17-15, 20-17, 23-19, 24-23, 26-26, 27-27
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Τεγγελίδης): Ρασπίτσος, Γιοκαρίνης 2, Γαλανάκης 3, Κουλακάρης 1, Πετράκος 4, Αγορός 1, Ρηγάκης 6, Τσακίρης 1, Λοπαρνάκης 4, Ματθιάδης 5, Μπαντάς, Δαμίγος, Ντρέου, Ανδριώτης, Κονδύλης
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Καρανικολόπουλος): Τζανακάκης, Κοτελίδας 7, Μάνθος 5, Μπαρίκος, Δημητρόπουλος, Ξηρός 4, Καραμαγκέλας 2, Καυκούλας 2, Κοντούλης 1, Ζήσης 3, Ζαφείρης 3, Γκλαβόπουλος
Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης
Δίλεπτα: 1 - 2
Πέναλτι: 2/2 - 4/5