Τρίτη 18 Μαρτίου 2014

Μεγάλη νίκη παραμονής για τον Φαίακα επί της Καλλιθέας

Δεν τα κατάφερε η ομάδα της Καλλιθέας απέναντι στον Φαίακα στην Κέρκυρα για την 12η αγωνιστική. Οι Φαίακες εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τα λάθη της Καλλιθέας και από την αρχή πήραν προβάδισμα στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με 13-10. Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες πιο ήρεμες και με καλύτερα πατήματα σε επίθεση και άμυνα κυρίως για την Καλλιθέα η οποία παίζοντας προωθημένη άμυνα ισοφάρισε στο 40' σε 16-16 και στο 50' σε 21-21. Στα τελευταία 10 λεπτά -στα οποία οι φιλοξενούμενοι κατέθεσαν τα παράπονα τους για τις διαιτητικές αποφάσεις όπως και για το time out που ζήτησε ο προπονητής του Φαίακα Τριβυζάς στο 59,37 και ενώ η ομάδα του προηγούνταν με 2 γκολ έχοντας επίθεση- ο Φαίακας κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 2-3 τερμάτων το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα με το 25-23 να είναι το τελικό σκορ.
Η αποστολή της Καλλιθέας με δελτίο τύπου ευχαριστεί για την φιλοξενία τους παίκτες του Φαίακα, τους Κερκυραίους φιλάθλους καθώς και τον κ. Κουλούρη.
ΦΑΙΑΚΑΣ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΓΕΒ 2011 25-23
5λεπτα : 3-1, 4-3, 7-5, 8-6, 12-8, 13-10(ημχ) 15-14, 16-16, 20-18, 21-21, 24-21, 25-23(τελικό)
Συνθέσεις
Φαίακας Κέρκυρας : Γιώτης, Κουμπατής, Γιούργιας, Χατζηαράπης 4, Βαγιάς 1, Κουλούρης, Δημητρέλος 3, Κτσαρός 5, Αρβανίτης, Ανδριώτης 1, Σαμοίλης, Νάστος, Ντούρος, Καραμανλής 5, Κορακιανίτης 6.
Καλλιθέα Βέροιας(ΓΕΒ2011) : Τσικίνας, Μελιόπουλος, Τριγώνης, Γιακουμόπουλος 2, Καραπείδης 3, Ουσουλτζόγλου, Πρωτογέρης 5, Γιούπης 8, Γουναράς, Μάρτος 5, Βόλκος, Κάτσιος.
Διαιτητές : Βερβενιώτης – Δημάκης
Δίλεπτα: 3 - 4
48' κόκκινη κάρτα ο Βάγιας για επικίνδυνο παιχνίδι. (δεν κρατήθηκε δελτίο)
Πέναλντι: 2/4 - 5/7