Κυριακή 16 Μαρτίου 2014

Με όπλο την άμυνα πέρασε από τα Βριλήσσια ο Άρης Νικαίας

Ο Άρης Νικαίας αναδείχθηκε νικητής εκτός έδρας στο Αθηναϊκό ντέρμπι με τα Βριλήσσια. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ με τα Βριλήσσια να ακολουθούν από κοντά όμως, με το σκορ ημιχρόνου να βρίσκει τον Άρη Ν. προηγούμενο με 9-12. Στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ όλοι ανέμεναν τη συνέχεια στον ίδιο ρυθμό, οι παίχτες του Παναγιώτη Μελετάκου με μία καταπληκτική αμυντική λειτουργία δεχόμενοι μόλις ένα τέρμα σε 15 λεπτά και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, διεύρυναν τη διαφορά στα 7 τέρματα
και παρά την υπερπροσπάθεια των Βριλησσίων στο τελευταίο πεντάλεπτο, πήραν τελικά τη νίκη με 19:22.
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 19-22
Πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-8, 6-9, 8-10, 9-12 (ημιχ) 9-14, 9-15, 10-18, 13-20, 14-21, 19-22 (τελικο)
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Ι. Γαλάνης): Βαμβακάς Π , Σκουλάς I., Λιάλιος Α. 2, Ορκάς 4, Κορμάζος 5, Τσούνης, Λιάλιος Χ. 3, Νικολακόπουλος 3, Δαμάσκος, Τσολακίδης, Καμπούρης, Ντούλιας, Τσιβρανίδης, Ντούσικος 1, Σταύρου, Αλικάκος 1
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Π. Μελετάκος): Κουρής, Κλημανόγλου 5, Γρηγοράκης Ν., Βαλαντάσης 1, Πολίτης, Γρηγοράκης Ι. 1, Καραστέργιος 3, Μπουλούμπασης 9, Χρόνης, Γραμματικόπουλος 3, Σωτηράκης, Γιουρούκης
Διαιτητές: Τσάκωνας - Τσάμος