Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Δύσκολα ο ΠΑΟΚ στην Κατερίνη

Του Ηλία Τάταλα
Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το κλειστό της Κατερίνης νικώντας τον Αρχέλαο με 20-23 για τη 18η αγωνιστική, έχοντας τη συμπαράσταση των οπαδών του σε ένα κατάμεστο γήπεδο. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκαν σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία ομάδα που έπαιζε ίσως το τελευταίο της χαρτί στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.
Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε αρχικά προβλήματα στην άμυνα και μέχρι το 12ο λεπτό το ματς ήταν ντέρμπι (7-6). Σε εκείνο το σημείο, με την είσοδο του Ορφανουδάκη που έκανε τέσσερις αποκρούσεις και με τρία κλεψίματα ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 0-6 και μετέτρεψε το 7-6 σε
7-12 στο 20ο λεπτό. Όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ μπορούσε να επιβληθεί απόλυτα στο ματς και πάρει μία διαφορά ασφαλείας, ακολούθησαν εννιά λεπτά αφλογιστίας για τους παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη. Ο Αρχέλαος το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε σε 10-12, για να μπει τελικά ο Δικέφαλος στα αποδυτήρια με διαφορά τριών τερμάτων (10-13) από γκολ του Παλάσκα.
Στο δεύτερο μέρος έγινε ένα σκληρό παιχνίδι, κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων το οποίο επέτρεψαν οι… κουρασμένοι Τόλιος – Θεοδοσάκης (σφύριζαν και σε ματς γυναικών αμέσως πριν) με αποτέλεσμα έξι φορές να διακοπεί το ματς για τραυματισμούς παικτών του ΠΑΟΚ. Μέχρι το 45΄ ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μία διαφορά τριών – τεσσάρων γκολ, ωστόσο ο Αρχέλαος μείωσε στο 50ο λεπτό σε 17-19. Ακολούθησαν δύο γκολ από τους Βότση και Τρουμπέτας που έδωσαν στον ΠΑΟΚ αέρα τεσσάρων γκολ στο 55ο λεπτό, ενώ ο Κώστας Γουργούμης (10 αποκρούσεις στο δεύτερο μέρος) κρατούσε την άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο Αρχέλαος μείωσε στο 57΄ σε 19-21 . Ο Βότσης έδωσε και πάλι λύσεις στη συνέχεια με ένα γκολ και μία ασίστ στον Κοκώνη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 19-23 στο 58:20 και κάπου εκεί ουσιαστικά τέλειωσε ο αγώνας υπέρ του Δικέφαλου, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 20-23.
Τα δεκάλεπτα: 4-3, 6-4, 7-9, 8-12, 9-12, 10-13 (ημχ) 11-15, 13-16, 15-19, 17-19, 17-21, 20-23
Οι συνθέσεις
Αρχέλαος (Γιώργος Καραδήμος): Εγγλέζος, Σαμλίδης 3, Τριανταφύλλου 1, Ασαρίδης 2, Ραγκέλοβιτς, Χρυσός, Κοσμίδης, Μελικιάν, Ξώνης, Παπαδόπουλος Αν.,Βουτσάς 3, Μεϊτανίδης 1, Λυκόπουλος 1, Ράντος 9, Ξεφτέρης.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 1, Γουργούμης (13 αποκρούσεις), Πίτσιος, Νικολαϊδης, Βότσης 5 (5/6 σουτ, 2 ασίστ), Κοκκώνης 2, Ιλερής, Ορφανουδάκης 6 αποκρούσεις), Πετρίδης 4 (4/5 σουτ), Παπαδόπουλος, Τσακίρης 3, Τρουμπέτας 5, Κεσίδης 1, Τσίλης 2, Γιαννακίδης.
Τα δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 1/1 - 2/2
Αποβολή: Ξεφτέρης (52:12, επικίνδυνο παιχνίδι - δεν κρατήθηκε δελτίο)