Τρίτη 11 Μαρτίου 2014

Συνεχίζει αήττητος ο Κένταυρος

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε η ανδρική ομάδα του Κενταύρου Αγριάς, στη νικηφόρα πορεία της, στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής ανδρών. Κέρδισε την Κυριακή 9 Μαρτίου 2014, στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, την αξιόμαχη ομάδα της Πολιτείας με σκορ 22-17. Ο Κένταυρος Αγριάς έφθασε έτσι στους 18 βαθμούς και συνεχίζει την προέλασή του στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής κατηγορίας.
Η αγωνιστική εμφάνιση της ομάδας της Αγριάς προβλημάτισε, ιδιαίτερα αυτή του πρώτου ημιχρόνου και των τελευταίων δέκα λεπτών του αγώνα. Η ομάδα του Κενταύρου είχε πολλές κακές και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, με
αποτέλεσμα να παρουσιάσει πρόβλημα στο σκοράρισμα. Να αναφέρουμε επίσης και τα 4 χαμένα πέναλτι για την ομάδα της Αγριάς.
Έτσι το σκορ ήταν στο ένα γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (11-10 για τον Κένταυρο), όπως και μέχρι το 35ο λεπτό του παιχνιδιού (13-12). Σε ένα χρονικό διάστημα 15 λεπτών, ο Κένταυρος Αγριάς με ένα επιμέρους 6-1, μεγάλωσε την υπέρ του διαφορά σε 19-13 (στο 50ο λεπτό). Η ομάδα της Πολιτείας κατάφερε να σταθεί πιο καλά αγωνιστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και να μειώσει το σκορ στο 22-17.
Τα δεκάλεπτα: 5-5, 9-7, 11-10, 14-12, 19-13, 22-17.
Κένταυρος Αγριάς: Καραπαναγιωτίδης, Μπουργάνης, Λοίζου (3), Νούλης, Ιακωβίδης (5), Ανδρέου (4), Σκετόπουλος (2), Ζωναρόπουλος (1), Κατσαρός (1), Τσαμαντουρίδης, Καποτάς, Μιμίκος (1), Αδάμ (2), Βαλκαμελής (1), Κεφαλάς, Ασαρίδης (2).
Α.Ο. Πολιτεία: Ξανθάκης (2), Ξένος (5), Κωνσταντέλλος, Τηνιακός (1), Παναγόπουλος, Ταυρόπουλος (1), Χήνος (1), Λυμπερόπουλος, Πανέρης, Διαμαντόπουλος (6), Λουλιέζος (1).