Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014

ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ Ο Γ.Σ. ΧΑΝΙΩΝ ΣΤΗΝ Α2 ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ Αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε

Στο δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι του -και πάλι στο κλειστό του Εθνικού Σταδίου- έχοντας ξανά αντίπαλο ομάδα που ήταν στην κορυφή της Α2 χάντμπολ ανδρών, ο Γ.Σ. Χανίων αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε, αφού ηττήθηκε 24-33 από τον Ιωνικό Ν. Φ.
Ειδικά στο 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν ποτέ στο ρυθμό του αγώνα, με πολλά προβλήματα στην άμυνα και στην επίθεση βρέθηκαν γρήγορα να χάνουν με διψήφια διαφορά. Στην επανάληψη βελτιώθηκαν κάπως, χωρίς βέβαια να γίνουν σε κανένα σημείο απειλητικοί για τον πρωτοπόρο, απλά, επικρατώντας στο συγκεκριμένο διάστημα (το επί μέρους σκορ ήταν 16-13), μπόρεσαν να μην αφήσουν “ν” ανοίξει και άλλο η ψαλίδα”.
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε ότι οι παίκτες του Γ.Σ. Χανίων δεν ήταν σε καλή ημέρα. Με χαλαρή άμυνα και αναποτελεσματική επίθεση, δέχθηκαν 10 γκολ μέχρι να μπορέσουν να σκοράρουν (μετά από 12 λεπτά αγώνα) και το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε πολύ νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στ” αποδυτήρια προηγούμενοι με 12 γκολ, ενώ μπήκαν φουριόζοι και στο β” ημίχρονο, με αποτέλεσμα στο 36′ το σκορ να είναι 11-26. Ευτυχώς από το σημείο αυτό και μετά η Χανιώτικη ομάδα έπαιξε καλύτερα, αποφεύγοντας τελικά μια πιο βαριά ήττα. Με σερί 5-0 μείωσε 16-26, ενώ λίγο αργότερα κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (19-28 στο 50′) και τη διατήρησε στα επίπεδα αυτά μέχρι τη λήξη.
Διαιτητές: Καραπάνος, Χρόνης
5λεπτα: 0-6, 0-9, 3-11, 7-17, 8-19, 8-20 (ημιχρ.), 11-25, 15-26, 17-28, 19-28, 21-31, 24-33.
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μαλεφάκης, Βλατάκης, Σαμαράς, Καμαριανάκης, Παπαϊωάννου 2 γκολ, Λαδάκης 3, Αποστόλου, Φαλτσέτας 2, Ντούπι 3, Μυντιλάκης 3, Σινιοράκης, Σοκόλι 1, Κοκολοδημητράκης 7, Ξανθουδάκης 1, Καμπανιέρης 2, Σπυρλιδάκης.
Ο Σάσσος, με 8 γκολ, ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας.
Ο Γ.Σ. Χανίων δέχθηκε τέσσερις δίλεπτες αποβολές και είχε 6/8 πέναλτι, ενώ τ” αντίστοιχα νούμερα για τους φιλοξενούμενους ήταν επτά και 3/4.
ΔΗΛΩΣΗ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΟΥΛΙΔΑΚΗ: «Μετά τη νίκη με τον Πήγασο, θέλαμε να κερδίσουμε και τον άλλο πρωτοπόρο, όμως η επιθυμία αυτό μάλλον μας έφερε άγχος και μας οδήγησε σε πολλά λάθη. Στο α” ημίχρονο δεν μπήκαμε καθόλου στο παιχνίδι, χωρίς να παίξουμε καθόλου άμυνα και με βεβιασμένες ενέργειες στην επίθεση, μείναμε από νωρίς πίσω στο σκορ. Τελικά, βελτιώνοντας λίγο την απόδοση μας στην επανάληψη, φάνηκε ότι υπό άλλες συνθήκες μπορούσαμε πολλά περισσότερα πράγματα, απέναντι σε μια ομάδα που θεωρώ ότι είναι στα μέτρα μας. Τέλος πάντων δεν αλλάζει κάτι για εμάς, που συνεχίζουμε την προσπάθεια, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου».
Η εκτός έδρας νίκη του Άρη Νίκαιας ξεχώρισε στο πρόγραμμα της 12η αγωνιστικής, στην οποία σημειώθηκαν τα παρακάτω αποτελέσματα.
Ν. Ιωνία/ΔΙΚΕΑΣ-Ολυμπιακός K. 28-21, Καματερό-Πήγασος 27-29, Βριλήσσια-Άρης Ν. 19-22, Γ.Σ. Χανίων-Ιωνικός Ν.Φ. 24-33.Πανελλήνιος-Ακαδημία Π. 10-0αα.
Βαθμολογία (σε 12 αγώνες): Ιωνικός Ν.Φ. (9 νίκες -2 ισοπαλίες -1 ήττα) 20, Ν. Ιωνία/ΔΙΚΕΑΣ (9 νίκες -2 ισοπαλίες -1 ήττα) 20, Πήγασος Αιγίου (8 νίκες -2 ισοπαλίες -2 ήττες) 18, Βριλήσσια (6 νίκες -2 ισοπαλίες -4 ήττες) 14, Πανελλήνιος (6 νίκες – 2 ισοπαλίες- 4 ήττες) 14, Άρης Νίκαιας (6 νίκες -1 ισοπαλία -5 ήττες) 13, Γ.Σ. Χανίων (5 νίκες -7 ήττες) 10, Ολυμπιακός Κερατσινίου (4 νίκες -1 ισοπαλία -7 ήττες) 9, Καματερό (1 νίκη -11 ήττες) 2, Ακαδημία Πάτρας (12 ήττες) -2. Η Ακαδημία Π. έχει δυο μηδενισμούς, -2β και αποβλήθηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Υπενθυμίζουμε ότι στον α” γύρο τα προαναφερόμενα ζευγάρια είχαν παίξει την 4η αγωνιστική, δηλαδή, κανονικά θα έπρεπε να προηγηθούν τα παιχνίδια της 3ης , η οποία τελικά θα διεξαχθεί (ως 13η) στις 22/3 και ο Γ.Σ. Χανίων θα παίξει εκτός έδρας με τον Άρη Ν., τον οποίο είχε κερδίσει στο κλ. Κλαδισού με 30-25.
Τ” άλλα παιχνίδια: Πήγασος-Βριλήσσια, Ν. Ιωνία/ΔΙΚΕΑΣ-Καματερό, Ιωνικός-Πανελλήνιος. Ολυμπιακός K.-Ακαδημία Π. 10-0αα.