Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Γκολ, θέαμα και ρεκόρ για την ΑΕΚ

Καταιγιστική η ΑΕΚ στο κλειστό της Κυψέλης συνέτριψε με 49-18 τον Αρχέλαο Κατερίνης και επέστρεψε ξανά στην κορυφή της Α1 Ανδρών με 23 πόντους μετά το τέλος και της 12ης αγωνιστικής. Η «Ένωση» ήταν επιβλητική και εκτός από το θέαμα που πρόσφερε έφτασε σε δύο μεγάλα ρεκόρ. Αρχικά τα 49 τέρματα είναι ρεκόρ επίτευξης τερμάτων στην 9χρονη ιστορία του τμήματος, έχοντας παίξει συνολικά 266 επίσημα ματς σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Ευρώπη.
Δεύτερη καλύτερη επίδοση ήταν τα 47 γκολ κόντρα στον ΓΑΣ Κιλκίς (23/5/2007), αλλά το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, οπότε στα 60 λεπτά οι αμέσως καλύτερες επιθετικές
επιδόσεις είναι τα 45 γκολ που επιτεύχθηκαν δύο φορές: Περίοδος 2011-2012 ΑΕΚ- Κύδωνας Χανίων 45-27 (3/3/2012, 17η αγωνιστική) και φέτος κόντρα στον Φοίβο Συκεών 45-23 (22/12/2013, 11η αγωνιστική). Επίσης τα 49 γκολ είναι -βάσει του ηλεκτρονικού αρχείου της ΟΧΕ που υπάρχει από το 2001- η δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία του ανδρικού χάντμπολ. Τα περισσότερα τέρματα σε ένα ματς έχει πετύχει ο ΠΑΟΚ που κέρδισε 51-33 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς την περίοδο 2008-2009 (9/5/2009, 26η αγωνιστική) στο «Σπίτι του χάντμπολ» της Μίκρας.
Σίγουρα όμως η διαφορά των 31 τερμάτων στο σημερινό ματς είναι σίγουρα η μεγαλύτερη των τελευταίων 13 χρόνων στο άθλημα και μία από τις μεγαλύτερες –αν όχι η μεγαλύτερη- όλων των εποχών!
Στις κορυφαίες στιγμές της σεζόν θα είναι και το γκολ του Χριστόφορου Μπακαούκα για το 45-16 στο 54', το οποίο επιτεύχθηκε με πιρουέτα στον αέρα και ξεσήκωσε όλη την κερκίδα.
ΑΕΚ- ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 49-18
Τα πεντάλεπτα: 5-0, 9-1, 13-2, 16-3, 21-5, 26-6 (ημχ.), 31-8, 35-10, 38-12, 41-13, 45-16, 49-18
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Ράκσεβιτς 1, Μπακαούκας 6, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 8, Οικονόμου 1, Ζούγιοβιτς 2, Νικολαϊδης 4, Συγγάρης, Σανίκης 2, Αλβανός 5, Καρυπίδης 10, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου 9, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος 1.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γιώργος Καραδήμος): Εγγλέζος 4, Τσάβες, Δράντζιος, Τριανταφύλλου 1, Κοσμίδης, Ασαρίδης 1, Ραντζέλοβιτς 1, Χρυσός 5, Σαϊδές 2, Πέξας, Ράντος 4, Μελικιάν, Τερζόπουλος, Κωνσταντινίδης.
Διαιτητές: Καρατζίνας- Τσάμος, δίλεπτα: 2-2, πέναλτι: 4/4-0/1.