Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

Γ.Σ. ΧΑΝΙΩΝ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ 27 - 21 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Χρειάστηκε να φτάσουμε στα μέσα Φεβρουαρίου για να δώσει ο Γ.Σ. Χανίων το πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι μέσα στο 2014, το οποίο ήταν νικηφόρο, αφού στο φινάλε του α’ γύρου επικράτησε 27 – 21 του Καματερού, αποτέλεσμα με το οποίο, ουσιαστικά, εξασφάλισε την παραμονή του στην Α2 χάντμπολ ανδρών.
Οι Αθηναίοι έπαιζαν στο κλ. Κλαδισού το τελευταίο τους χαρτί, αφού ήθελαν να πετύχουν την πρώτη τους εντός τερέν νίκη, ώστε να πάρουν βαθμολογική ανάσα, όμως το Χανιώτικο σωματείο δεν τους το επέτρεψε, αφού πήρε από την αρχή το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τη λήξη.
Εκτός από τους 2 βαθμούς, στα θετικά για τη ομάδα του Νομού μας καταγράφεται και η πολύ καλή παρουσία που είχαν οι νεαροί παίκτες της, στους οποίους ο Δημήτρης Πουλιδάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής.
Σ’ ελάχιστα σημεία της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στον Γ.Σ. Χανίων, ο οποίος με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου πήρε διαφορά 5 γκολ και τη διατήρησε στα επίπεδα αυτά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.
Αρχίζοντας η επανάληψη οι γηπεδούχοι (που αυτή τη φορά δεν είχαν πολλές απουσίες) “άνοιξαν την ψαλίδα” φτάνοντας τη διαφορά στα 7 γκολ (17-10 στο 38’) και την κράτησαν μέχρι το 42’ (19-12), για να χαλαρώσουν στη συνέχεια, όμως το Καματερό δεν έδειχνε ικανό ν’ απειλήσει. Μείωσε 21-17 στο 50’, αλλά Κοκολοδημητράκης και Αναστασάκης πήγαν το σκορ στο 23-17 (54’) και η διαφορά των 6 γκολ έμεινε μέχρι τη λήξη, με τον Σαμαρά να τα πηγαίνει πολύ καλά κάτω από τα δοκάρια (αποκρούοντας, μεταξύ άλλων και 2 πέναλτι).
Δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα οι Αθηναίοι διαιτητές Τσάμος και Φωκίτης.
5λεπτα: 3-1, 6-1, 8-4, 10-5, 11-7, 13-8 (ημιχρ.), 15-10, 17-10, 20-14, 21-17, 23-18, 27-21.
Γ.Σ. Χανίων (Κ. Σαμαράς): Μαλεφάκης, Σαμαράς, Καμαριανάκης, Αναστασάκης 1 γκολ, Λαδάκης 3, Αποστόλου, Σταμπουλής 3, Σπυρλιδάκης 1, Μυντιλάκης 3, Σινιοράκης, Σοκόλι 1, Κοκολοδημητράκης 5, Ξανθουδάκης 7, Καμπανιέρης 3, Παπαϊωάννου, Ντούπης.
Πρώτος σκόρερ από το Καματερό ήταν ο Καμπουράκης, με 7 γκολ.
Ο Γ.Σ. Χανίων δέχθηκε 7 δίλεπτες αποβολές και είχε 6/7 πέναλτι, ενώ τ” αντίστοιχα νούμερα για τους φιλοξενούμενους ήταν 7 και 6/8.
Στην πρεμιέρα του β’ γύρου ο Γ.Σ. Χανίων θα παίξει εκτός έδρας με την ομάδα Ν. Ιωνία/ΔΙΚΕΑΣ, από την οποία είχε ηττηθεί στο κλ. Κλαδισού με 24-28.
Όλα τ’ αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής και η βαθμολογία, στο αυριανό φύλλο.