Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Η άμυνα έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ

Του Ηλία Τάταλα
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 28-21 για τη 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας φτάνοντας τους 18 βαθμούς.
Με κορυφαίους τους Ανδρέα Ορφανουδάκη και Κώστα Βότση ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα μπροστά σε 200 θεατές στη Μίκρα εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική του άμυνα από το δέκατο λεπτό και έπειτα.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε κοιμισμένος στον αγωνιστικό χώρο. Με κακές επιλογές στην επίθεση και έχοντας καταφέρει να κάνει μόλις τέσσερα σουτ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-5 στο 10ο λεπτό. Σταδιακά βρήκε λύσεις επιθετικά με τον Τσακίρη να σκοράρει τρεις φορές από το πέναλτι και μείωσε σε 6-8 στο 20ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Ορφανουδάκης αντικατέστησε τον Γουργούμη κάτω από τα δοκάρια, έκανε τρεις σπουδαίες επεμβάσεις, ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να τρέξει και με τους Πετρίδη και Βότση να σκοράρουν τρία και δύο γκολ αντίστοιχα προηγήθηκε με 12-9. Στο τελευταίο δίλεπτο, ωστόσο, το καθαρό μυαλό χάθηκε με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να μειώσει σε 12-11, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει με την άμυνά του τον Φίλιππο, ο Ορφανουδάκης έφτασε τις 14 αποκρούσεις συνολικά και με τους Βότση και Τσακίρη να πετυχαίνουν σημαντικά γκολ, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 26-19 (από 23-19) στο 56ο λεπτό για να πάρει τη νίκη με 28-21.
ΠΑΟΚ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 28:21
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 3-6, 6-8, 9-9, 12-11 (ημχ) 14-12, 16-14, 20-17, 23-18, 25-19, 28-21.
Οι συνθέσεις
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης), ΠΑΟΚ: Ζάγκας, Γιαννακίδης, Ορφανουδάκης, Γουργούμης, Πίτσιος, Τσίλης 3, Τσακίρης 8, Βότσης 8, Πετρίδης 5, Ιλερής, Παπαδόπουλος, Τρουμπέτας 3, Κοκώνης 1, Κεσίδης, Τσεσμετζίδης, Ν. Νικολαίδης.
Φίλιππος (Χρήστος Τζουβάρας): Δέλλιος, Θ. Κωστακίδης.Δ. Μπαντής 6, Π. Κωστακίδης 1, Δομπρής 3, Γ. Μπαντής 1, Μιχαηλίδης, Ζευγαρόπουλος 2, Δραγκόλας 1, Αρβανιτίδης, Τσιρογιάννης 2, Μάντζος, Ζλατάνος, Πάβλοβιτς 5, Ντόβας, Δινάλης
Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 5/6 - 1/1
Διαιτητές: Θεοδοσάκης - Θεοδοσίου