Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Ανεβαίνει ο ΠΑΟΚ. Πέρασε και από τον Βύρωνα

Σε ένα σκληρό παιχνίδι όπου οι διαιτητές μοίρασαν 12 δίλεπτες αποβολές ο ΠΑΟΚ νίκησε 27-21 την Αναγέννηση στον Βύρωνα με πρώτο σκόρερ τον Νέναντ Τρουμπέτας που σημείωσε 9 γκολ. Ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ με τον Νίκο Γεωργιάδη στον πάγκο του και η 9η συνολικά στο πρωτάθλημα που τον ανεβάζει στην 3η θέση της Α1 Ανδρών με 20 βαθμούς.
Ο «δικέφαλος» με εξαίρεση το πρώτο 10λεπτο του ματς είχε συνεχώς το προβάδισμα, το οποίο και ανέκτησε με ένα σερί 5-0, το οποίο μετέτρεψε το 4-2 (8:45) σε 4-7 (12:50) μέσα σε τέσσερα λεπτά.
Έκτοτε με καλές επιθετικές επιλογές και χάρη την εκτελεστική δεινότητα των Κοκκώνη και
Τρουμπέτας που σημείωσαν 15 γκολ, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει δίκαια τους δύο βαθμούς.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΠΑΟΚ 21-27
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-7, 6-10, 9-12, 11-14 (ημχ.), 12-15, 13-17, 16-20, 18-21, 19-24, 21-27
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Στούμπης Π. 4, Βασιλόπουλος 1, Αργυράκης 3, Χατζόπουλος, Φάμπατς 4, Χριστοδούλου, Στούμπης Δ., Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 4, Αιβάζης, Ζέκιος, Χάλαρης 5, Βλαχοθανάσης, Χατζηκωνσταντίνου.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Γουργούμης, Πίτσιος, Βότσης 3, Κοκκώνης 6, Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Παπαδόπουλος Χ., Τσακίρης 3, Τσίλης 4, Τρουμπέτας 9, Τσεσμετζίδης, Κεσίδης.
Διαιτητές: Ανταλής- Τσάμος, δίλεπτα: 6-6, πέναλτι: 3/3-2/3
«Μας πείραξε ο αποκλεισμός»
Ο πίβοτ του ΠΑΟΚ Νίκος Κοκκώνης επεσήμανε στην ιστοσελίδα της ΟΧΕ: «Δείξαμε ένα σοβαρό πρόσωπο. Μας πείραξε πάρα πολύ ο αποκλεισμός από το Κύπελλο. Από την αρχή του αγώνα μπήκαμε δυνατά στην άμυνα και περιορίσαμε τα λάθη στην επίθεση. Ήταν μία δίκαιη νίκη».
Από την πλευρά του ο τεχνικός της Αναγέννησης Παναγιώτης Ιατρούδης σχολίασε: «Ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια, ήταν καλύτερος. Εμείς δεν δείξαμε συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία και ειδικά σε καταστάσεις με παίκτη παραπάνω. Ομάδες σαν τον ΠΑΟΚ δεν συγχωρούν αυτά τα λάθη και έτσι άλλαξε το ισοζύγιο της ψυχολογίας των δύο ομάδων».