Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Εύκολη νίκη του ΠΑΟΚ επι του Αμύντα

Του Ηλία Τάταλα
Η ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ νίκησε τον Αμύντα Αμυνταίου με 25-19 στη Μίκρα για τη 10η αγωνιστική της Α1 γυναικών έχοντας πρωταγωνίστρια την Κλαούντια Κορέια που πέτυχε 11 γκολ και έτσι παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Μπροστά σε 200 θεατές, στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός, παρά το γεγονός ότι στο 10ο λεπτό έχασε την Ανθίτση, που τραυματίστηκε στο γόνατο μετά από σύγκρουση με τη Μίλασιτς. Με την Κορέια να σκοράρει 8 γκολ (4/5 σουτ, 4/4 πέναλτι) και την άμυνα να οδηγεί σε αστεία λάθη τα κορίτσια του Αμύντα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο δεύτερο δεκαπεντάλεπτο. Με ένα σερί 7-0 μετέτρεψε το 8-6 του 15ου λεπτού σε 15-6 στο 25΄ και μπήκε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 18-9.
Στο δεύτερο μέρος και αφού προηγήθηκε με 25-14 ο ΠΑΟΚ έσβησε τις μηχανές, η Γρηγορία Γκόλια έδωσε χρόνο συμμετοχής στις νεαρότερες αθλήτριές της και έτσι ο Αμύντας βρήκε την ευκαιρία με ένα σερί 0-5 να μειώσει στο τελικό 25-19.
ΠΑΟΚ - ΑΜΥΝΤΑΣ 25:19
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 11-6, 15-6, 18-9 (ημχ), 20-10, 22-10, 23-12, 25-14, 25-17, 25-19.
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Καβαζοπούλου, Παπαβασιλείου, Νούλα 2, Παπαδοπούλου 5, Ανθίτση 1, Σελεμίδου, Τζέριτς, Κορέια 11, Μούρνου 1, Ελευθεριάδου, Ράτσικα, Καρσανίδου, Στρατάκη 4, Παπάζογλου, Μάστακα 1.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Κόρρα, Μπάντη, Γεωργιάδου 1, Ρακοπούλου, Γαλμπάδη, Μίλασιτς 3, Τσιομπάνου 11, Ταιρίδου, Πάνου, Σκόδρα 1, Συζίνου 1, Νούσια 2, Σουμελίδου
Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι: 4/4 - 2/2
Διαιτητές: Θεοδοσάκης - Νάσκος