Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Θρίλερ στο Αίγιο και ισοπαλία για Πήγασο και Πανελλήνιο

Ένα πραγματικό ντέρμπι, με μεγάλες συγκινήσεις, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Αιγίου. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Πανελλήνιο ο οποίος με ηγέτες τους έμπειρους Δημήτρουλα, Κοτελίδα, Ζήση και Καραμαγκέλα εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή άμυνα των γηπεδούχων και άρχισε να χτίζει σιγά-σιγά μια καλή διαφορά για να φτάσουμε στο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 9-14. Οι παίχτες του Γ. Καρανικολόπουλου μπήκαν εξίσου δυνατά και στο Β' ημίχρονο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 12-20 στο 39’. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι πολύ δύσκολα για τον Πήγασο, με τον Πριόβολο πρωταγωνιστή,
ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν μπλοκαρισμένος από την άμυνα των φιλοξενούμενων, έγινε το 18-21 στο 45’ κι εκεί ο Πήγασος ξαναμπήκε στο παιχνίδι το οποίο φαινόταν χαμένο μέχρι τότε. Εκμεταλλευόμενοι και την κούραση του Πανελληνίου που δεν είχε πολλές εναλλακτικές λύσεις έριξε την διαφορά στα 2 γκολ στο 50’ 21-23 και 23-25 στο 55’. Η αποβολή του Δημήτρουλα με 3 δίλεπτα στο 54’ αποσυντόνισε επιθετικά την ομάδα του και στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν στο γκολ. Στο 59’ ο Πήγασος ισοφάρισε σε 26-26, αλλά ο Καραμαγκέλας με ασίστ του Κοτελίδα έκανε το 26-27 στο 59:18’. Η τελευταία επίθεση ήταν του Πήγασου και ο Βουγιάνοβιτς από θέση εξτρέμ κέρδισε το πέναλτι το οποίο το εκτέλεσε ο ίδιος και σε νεκρό χρόνο έγινε το 27-27.
ΠΗΓΑΣΟΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 27-27
Πεντάλεπτα: 0-2, 2-3, 3-5, 5-7, 6-10, 9-14 (ημιχ.) 12-17, 13-20, 18-21, 21-23, 23-25, 27-27 (τελικό)
ΠΗΓΑΣΟΣ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Ευαγγελόπουλος, Πριόβολος 10, Πολίτης 2, Βουγιάνοβιτς 5, Μήλας, Γιαννόπουλος, Γιούπης, Αλεξόπουλος 1, Θεοδωρόπουλος, Πετρόπουλος, Διαμαντόπουλος, Δεμίρης 2, Γεωργίου 6, Μάρκοβιτς 1, Ζατσε
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Καρανικολόπουλος): Τζανακάκης, Κοτελίδας 6, Δημήτρουλας 4, Μπαρίκος, Ζήσης 6, Δημητρόπουλος, Ξηρός, Καραμαγκέλας 5 ,Καυκούλας, Κοντούλης 3, Μάνθος Γ. 3, Τσιλιμπάρης