Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Αποκλείστηκε η γυναικών. Ήττα από την Ελβετία με 35:23

Πηγή: http://hatzi-handball.blogspot.gr/Την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα ματς στον 1ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2013 υπέστη η Εθνική Γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε με 35-23 από την Ελβετία στο Παρτιζάνσκε και αποκλείστηκε από την συνέχεια του θεσμού.
Η «γαλανόλευκη» ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, πραγματοποιώντας ονειρικό ξεκίνημα, αφού προηγήθηκε 10-4 στο 17'! Η Ελληνική ομάδα κατάφερε και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο με 12-11, αλλά και στις αρχές (34') του δευτέρου ημιχρόνου με 15-13.
Στη συνέχεια όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και μοιραία υπέκυψε στις Ελβετίδες,
οι οποίες έκαναν ένα αρχικό 4-0, φτάνοντας στο 15-17 και «καθάρισαν» το ματς με ένα πολύ μεγάλο επιμέρους σκορ 9-1, αφού προηγήθηκαν 16-22. Στο τελευταίο 15λεπτο η Εθνική έχασε την επαφή με το σκορ με την διαφορά να φτάνει ακόμα και το +13 για να έρθει τελικά το 23-35, το οποίο ουσιαστικά δείχνει ότι το ματς στο δεύτερο ημίχρονο είχε σκορ 11-24.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Σωκράτης Βακάλης σχολίασε: «Παίξαμε ένα καταπληκτικό 40λεπτο. Όλοι στην κερκίδα έτριβαν τα μάτια τους με την απόδοση μας, αλλά μετά καταρρεύσαμε σαν... χάρτινος πύργος. Δεν καταφέραμε να αντιστρέψουμε την καθοδική πορεία μας στο δεύτερο ημίχρονο. Ακόμα δεν έχουμε συνειδητοποιήσει πως αυτό το ματς το χάσαμε μέσα από τα χέρια μας. Δεν δικαιούνταν τα κορίτσια τέτοιο αποτέλεσμα. Είμαστε προβληματισμένοι»
ΕΛΛΑΔΑ- ΕΛΒΕΤΙΑ 23-35 (12-11)
ΕΛΛΑΔΑ: Χατζηπαρασίδου 1, Δημητρίου 2, Καζάκη 1, Κοτσαμπουικίδου, Λέκκα, Λογδανίδου 2, Μάστακα, Μαυρογεώργη 1, Νούκα, Παπαδοπούλου, Παπανικολάου 1, Παρασκευαϊδου, Ποιμενίδου 7, Στρατάκη 5, Βαφειάδου, Βασιλειάδου 3.
ΕΛΒΕΤΙΑ: Μπρουτς, Ντίνκελ 5, Φρέι Λ. 3, Φρέι Ρ., Γκάνζ 3, Γκέισμαν 3, Χααγκ 3, Ινέισεν 2, Γιούγκοβιτς 2, Κούντινγκ 2, Μουστάφοσκα 9, Βέιγκελτ 1, Βενγκέρ 1, Γουίλιμαν 1.
Διαιτητές: Πεχ- Βαγβόλγι (Ουγγαρία), Κούντερμαν (Σλοβενία)
Δίλεπτα: 4-4 , Πέναλτι: 2/4-3/5
*Η Ελλάδα ολοκληρώνει αύριο την παρουσία της στη Σλοβακία, κόντρα στην Φινλανδία (16:30)