Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2012

ΣΤΟ… ΡΕΤΙΡΕ Ο ΔΟΥΚΑΣ

Την πρώτη θέση της βαθμολογίας έστω και με ένα ματς περισσότερο απολαμβάνει ο Δούκας που νίκησε στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών τον ΠΑΟΚ με 24-19 στο κλειστό του Σπύρου Λούη.
Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ήταν εξαιρετική στην άμυνα, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά αυτό ήταν το «κλειδί» της νίκης. Ο Δούκας παράλληλα οδήγησε τον «δικέφαλο» του Βορρά στην πρώτη του ήττα στη σεζόν. Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς με δυνατά μαρκαρίσματα και 13 δίλεπτες αποβολές.
Οι γηπεδούχοι είχαν ένα εντυπωσιακό δωδεκάλεπτο (14-26), όπου μετέτρεψαν το 5-4 σε 10-4, ενώ με ένα συνολικό επιμέρους σκορ 8-1, προηγήθηκαν 13-5 στο ημίχρονο. Ο Τόμπρος έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα του ΠΑΟΚ από θέση πίβοτ, ενώ και ο ορεξάτος Ζαμπούνης ήταν πηγή κινδύνου. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του είχε τον Κοκκώνη σε καλή ημέρα, αλλά μετά από κάποιο σημείο η μπάλα έφτανε πολύ δύσκολα σε αυτόν, ενώ τα σουτ από την περιφέρεια σταματούσαν συνήθως στον πολύ καλό για άλλο ένα ματς Γιώργο Γεωργιάδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του και αρκετές φορές πλησίασε στα 4 γκολ. Ωστόσο δεν είχε την συγκέντρωση και την ψυχραιμία να επανέλθει στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, παρότι είχε τις ευκαιρίες, όπως στο δίλεπτο 42-44, όταν ο Δούκας έμεινε με τέσσερις παίκτες γηπέδου, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε. Επίσης οι φιλοξενούμενοι δείγμα της έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης που είχαν στο παιχνίδι τους έχασαν 4 πέναλτι με τον Γεωργιάδη να αποκρούει τα 2, ενώ τα άλλα δύο χτύπησαν στο δοκάρι!
Ο Δούκας από την άλλη πλευρά όποτε χρειάστηκε το σουτ από την περιφέρεια ή την ψυχραιμία από τα 7 μέτρα τα είχε με τον Μουντζουρίδη να σκοράρει 8 φορές.
«Κρίθηκε στην άμυνα»
Ο πίβοτ του Δούκα Γιώργος Τόμπρος σχολίασε: «Από την αρχή μπήκαμε δυνατά και πιέσαμε στην άμυνα. Πετύχαμε αρκετά τέρματα στην κόντρα και εκεί κρίθηκε το ματς. Αξίζαμε την νίκη».
Ο αριστερός εξτρέμ Στάθης Ζαμπούνης συμπλήρωσε: «Δεν πουλήσαμε εύκολα την μπάλα και δεν επαναπαυτήκαμε στην διαφορά του πρώτου ημιχρόνου. Ήμασταν σοβαροί μέχρι το τέλος και πήραμε αυτό που θέλαμε».
«Πολύ κακή επίθεση»
Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Στέλιος Υετίων τόνισε από την πλευρά του: «Ήμασταν πολύ κακοί στην επίθεση. Πρέπει να διορθώσουμε αρκετά πράγματα στο παιχνίδι μας, αλλά και οι διαιτητές θα πρέπει να μας σέβονται, χωρίς να σημαίνει ότι έφταιξε η διαιτησία για την ήττα μας. Εμείς χάσαμε και είναι προφανές ότι το παιχνίδι κρίθηκε στο 1ο ημίχρονο».
Από την πλευρά των αθλητών μίλησε ο Χρήστος Τσάτσος: «Είχαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο. Στα αποδυτήρια είπαμε να πιέσουμε και να σοβαρευτούμε και σε έναν βαθμό το κάναμε, αλλά δεν ήταν αρκετό για να γυρίσουμε το ματς».
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΑΟΚ 24-19
Τα δεκάλεπτα: 4-3, 8-4, 13-5 (ημχ.), 17-10, 20-15, 24-19
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Μουντζουρίδης 8, Γεωργίου 1, Τόμπρος 6, Τζηράς 1, Ζαλώνης, Ζαμπούνης 5, Νικολαϊδης 2, Αργυράκης, Γεωργιάδης, Στουμπής Δ., Ντούνης, Αραπακόπουλος, Μαγκαφουράκης, Κλεώπας 1, Κοτελίδας, Στουμπής Π.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Πίτσιος, Αποστολίδης Β., Κοκκώνης 5, Αποστολίδης Π., Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Ιωαννίδης 3, Περβανάς, Τσάτσος 4, Καράγγελος 1, Τσίλης, Σεβαστίδης
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Κόκκινη: 42:17 Κοτελίδας δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 3/3-2/6