Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012

Θριάμβευσε στο Euro το Μαυροβούνιο!

Συντάκτης: Onsports Team
Το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων κατακτήσεων των Euro από τη Νορβηγία «διέκοψε» το Μαυροβούνιο που επικράτησε στον τελικό των Σκανδιναβών με 34-31 και σήκωσε το τρόπαιο στις Γυναίκες, παίρνοντας παράλληλα εκδίκηση από τον χαμένο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου!
Η ομάδα των Βαλκανίων έγινε μόλις η τέταρτη χώρα στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων που κερδίζει τον τίτλο με 34-31 στην δεύτερη παράταση και μετά από έναν αγώνα- θρίλερ!
Το παιχνίδι διεξήχθη μπροστά σε 10.000 θεατές στην Μπεογκράνσκα Αρίνα του Βελιγραδίου. Το Μαυροβούνιο κερδίζει το EURO για πρώτη φορά στην ιστορία του.
Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης μετά από ένα κλειστό ματς, ολοκληρώθηκε 24-24 με τέρμα της Αλσταντ, 9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για λογαριασμό της Νορβηγίας.
Στην πρώτη παράταση και συγκεκριμένα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της το Μαυροβούνιο προηγήθηκε 25-28, αλλά οι Νορβηγίες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν 28-28 με σερί 3-0 με τρία τέρματα της Άλσταντ, το τελευταίο 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!
Στην δεύτερη παράταση το Μαυροβούνιο πήρε αυτό που άξιζε σε όλο το ματς τη νίκη, χάρις σε δύο τέρματα της Μπουλάτοβιτς στο 78:13 και 48:47 και ένα της Ραντίσεβιτς προς το τέλος που έγραψαν το 31-34.
Μεγάλη πρωταγωνίστρια από πλευράς Μαυροβουνίου ήταν η Μπαριακτάροβιτς με 17 επεμβάσεις (2 πέναλτι) και ποσοστό που άγγιξε το 40%, ενώ «πολυβόλα» ήταν για ένα ακόμα ματς οι Κνέζεβιτς (10), και Μπουλάτοβιτς (8), ενώ από πλευράς Νορβηγίας η Άλσταντ με 11 τέρματα ήταν η παίκτρια που έκανε την διαφορά.
ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Θόριρ Χέργκειρσον): Νάες, Όφτενταλ, Άλσταντ 11, Λόκε 5, Μπρέιβανγκ 1, Λούντε, Έντιν 4, Σόλμπεργκ, Φράφγιορντ, Μπόρντάλεν 2, Σούλαντ 3, Χάραλντσεν, Κόρεν 2, Γκέσε 1, Γιάκομπσεν, Χέρεμ 2
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ντράγκαν Άτζιτς): Βούκσεβιτς Μ., Μίλιανιτς 3, Παβίσεβιτς 2, Ραντίσεβιτς 5, Ντόκιτς 1, Δεσπότοβιτς, Γιοβάνοβιτς 2, Μπουλάτοβιτς Α. 2, Μπαριακτάροβιτς, Κλίκοβατς, Βούκσεβιτς Σ., Τόσκοβιτς, Νίκσεβιτς, Λάζοβιτς 1, Μπουλάτοβιτς Κ. 8, Κνέζεβιτς 10. Διαιτητές: Ράντιτς Ι.- Ράντιτς Μ. (Σερβία), δίλεπτα: 2-7, πέναλτι: 2/4-4/4
Η Ουγγαρία το χάλκινο μετάλλιο
Συγκλονιστικό ματς έγινε και στον μικρό τελικό όπου η Ουγγαρία νίκησε την διοργανώτρια Σερβία στην παράταση με 41-38 με την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με 33-33. Ρέντει και Τόμορι με 9 και 8 γκολ αντίστοιχα ήταν οι πρώτες σκόρερ, ενώ η τριάδα Λέκιτς, Ογκνιένοβιτς, Φιλίποβιτς σημείωσαν από 7 τέρματα.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Καρλ Μπον): Τρίστσουκ, Βέρτεν 2, Σουτσάνσκι 3, Κόβασικς Α., Βίντσε 3, Μπουλάτ, Χερ, Γκόρμπιτς 6, Κλιβίνι, Σαμοράνσκι 3, Ρεντέι 9, Κις, Μπόντι 1, Σέκερες 3, Κόβασικς Μ. 3, Τόμορι 8.
ΣΕΡΒΙΑ (Μίλαν Στάνκοβιτς): Κρπέζ 1, Πόποβιτς 4, Λέκιτς 7, Νταμιάνοβιτς 2, Έριτς 3, Ρίσοβιτς, Ράγιοβιτς, Λάζιτς 1, Ογκνιέβοβιτς 7, Φιλίποβιτς 7, Τομάσεβιτς, Νίσαβιτς, Μιλόσεβιτς 2, Στοιλίκοβιτς, Λίσκεβιτς, Ντιμίτροβιτς 3., Διαιτητές: Γκούσκο- Ρέπκιν (Λευκορωσία), δίλεπτα: 1-4, πέναλτι: 6/6/3/4.
Στους ημιτελικούς του Σαββάτου η Νορβηγία δεν είχε αφήσει κανένα περιθώριο στην Ουγγαρία, κερδίζοντας την με 30-19, ενώ στο Βαλκανικό γειτονικό ντέρμπι, το Μαυροβούνιο νίκησε 27-26 τη Σερβία μπροστά σε 13.000 κόσμο, που είναι νέο ρεκόρ θεατών σε αγώνα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Γυναικών. Για την 5η θέση, η Δανία επικράτησε 32-30 της Ρωσίας.