Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2012

Αποτελέσματα, συνθέσεις ηλικιακών

Πηγή: http://hatzi-handball.blogspot.grΚαι μαθηματικά Πρωταθλητές ΕΣΧΑ οι έφηβοι του ΑΣΕΔ με την 6η σερί φετινή νίκη τους, 27-21 απέναντι στον Πανιώνιο!
Και μαθηματικά πρωταθλητές ΕΣΧΑ, τρεις αγωνιστικές πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος, οι έφηβοι του ΑΣΕΔ! Κρατώντας το αήττητο, πέτυχαν την 6η τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες, επί του Πανιωνίου αυτή τη φορά με 27-21.
Οι πρωταθλητές Ελλάδας, ωστόσο, ξανά δεν ικανοποίησαν με την εμφάνισή τους, καθώς για δεύτερο συνεχόμενο ματς στηρίχθηκαν μόνο στην καλή αμυντική τους
λειτουργία. Επιθετικά ήταν επιπόλαιοι με τραγικά ποσοστά (27 στις 78 επιθέσεις και 21 λάθη)!
Η πρώτη θέση στην ΕΣΧΑ, πάντως, τους δίνει το δικαίωμα της απ' ευθείας πρόκρισης στην ημιτελική πανελλαδική φάση (των 12 ομάδων χωρισμένων σε τρεις ομίλους τον Μάρτιο) στο δρόμο προς το Final 6 τη Μεγάλη Εβδομάδα και την προσπάθεια για διατήρηση των κεκτημένων της περασμένης χρονιάς.
Η επόμενη επίσημη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΑΣΕΔ είναι προγραμματισμένη πλέον για το νέο χρόνο, στις 21 Ιανουαρίου στη Νίκαια με τον Αρη. Ενδιάμεσα, βέβαια, οι έφηβοι θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή 30 Δεκεμβρίου στις 13:10 το μεσημέρι στο Δαϊς την Εθνική Παίδων στο πλαίσιο του τουρνουά "Duke 2013".
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-3, 8-5, 15-8 (ημ.), 20-14, 23-17, 27-21
ΔΙΛΕΠΤΑ: 5-0
ΠΕΝΑΛΤΙ: 0-4/5
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΜΕΡΤΙΝΙΑΝ - ΛΕΦΑΚΗΣ
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (ΣΤΡΑΒΟΜΥΤΗΣ): ΤΖΑΝΙΔΑΚΗΣ 2, ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 1, ΜΥΛΩΝΑΣ 9, ΚΑΡΑΚΑΣΗΣ, ΚΑΝΑΚΗΣ 4, ΜΠΡΑΟΥΔΑΚΗΣ Ν. 1, ΜΠΑΓΙΟΣ 2, ΜΩΡΑΪΤΗΣ 2, ΦΙΛΙΠΠΟΥ 1, ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ (Τ/Φ), ΑΡΑΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 1, ΑΪΒΑΛΙΩΤΗΣ 4, ΜΠΡΑΟΥΔΑΚΗΣ Δ. (Τ/Φ), ΒΑΣΙΛΑΣ (Τ/Φ).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ): ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΕΡΛΟΡΕΝΤΖΟΣ, ΑΡΓΥΡΟΣ,
ΓΚΟΤΣΗΣ 6, ΛΕΚΚΑΣ 4, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ 1, ΔΡΙΜΑΛΑΣ, ΛΑΖΑΡΗΣ 4, ΒΙΚΕΝΤΙΟΣ 5 (4/5), ΚΟΝΤΑΚΟΣ 1, ΚΟΡΝΤΕΪΡΟ (Τ/Φ), ΧΑΝΤΟΥΜΑΚΟΣ.
Ακόμη ένα βήμα των παίδων του ΑΣΕΔ (26-36 τον Άρη Νικαίας) προς την κατάκτηση του τίτλου της ΕΣΧΑ, αήττητος!
Η ομάδα χάντμπολ Παίδων του Συλλόγου μας πέρασε νικηφόρα και από τη Νίκαια, κερδίζοντας τον τοπικό Άρη με σκορ 26-36 (ημίχρονο 9-16).
Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Σάσα Ζιβούλοβιτς έκανε φέτος το 5 στα 5, οδεύοντας προς μια ακόμη κατάκτηση του Πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ δίχως απώλειες βαθμών!!! Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωσητου ΑΣΕΔ αναμένεται στα μέσα του Ιανουαρίου με τον Πανιώνιο στο Δαΐς.
Δεκάλεπτα: 4-6, 6-10, 9-16 (ημ) 12-24, 19-29, 26-36 τελικό.
Πέναλτι: 0/2 - 0/1
Δίλεπτα: 2 - 2
Διαιτητές: ΤΣΑΜΟΣ - ΨΥΛΛΟΣ
Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ (ΖΙΒΟΥΛΟΒΙΤΣ): ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ, ΠΑΝΟΥ 2, ΣΤΕΦΑΝΙΤΣΗΣ 9, ΜΩΡΑΪΤΗΣ Μ. 13, ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΚΑΛΛΗΣ, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ, ΖΙΒΟΥΛΟΒΙΤΣ 5, ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΝΤΟΣ 3, ΚΟΡΔΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΖΕΠΟΣ, ΜΠΡΑΟΥΔΑΚΗΣ (Τ/Φ), ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ (Τ/Φ).
Γ.Ν.Ο.Ν ΑΡΗΣ (ΜΠΕΛΕΧΡΗΣ): ΓΙΑΜΠΟΥΡΑΝΗΣ, ΜΠΕΛΕΧΡΗΣ (Τ/Φ), ΣΑΜΑΡΑΣ, ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ 3, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 4, ΓΟΥΡΔΟΜΙΧΑΛΗΣ 6, ΓΟΥΝΑΡΟΠΟΥΛΟΣ 3, ΜΕΝΕΔΙΑΤΗΣ, ΣΟΦΙΟΣ 3, ΧΑΡΜΠΗΣ 7, ΜΑΝΩΛΙΤΣΗΣ, ΠΟΤΑΜΟΥΣΗΣ, ΤΑΒΛΑΡΙΔΗΣ.

Νίκη στο ντέρμπι για τους παίδες
Μία σπουδαία νίκη πήραν οι παίδες του ΑΡΗ έναντι των αντίστοιχων του ΠΑΟΚ με 38-28, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, από εκεί και μετά οι «κίτρινοι» ξέφυγαν, προηγούμενοι με 21-16 στο ημίχρονο, για να φτάσουν εύκολα στην τελική επικράτηση.
Δεκάλεπτα: 5-5, 11-11, 21-16 (ημχ), 27-20, 35-24, 38-28.
ΑΡΗΣ (Γαγάτσης): Αντωνόπουλος, Γιουβανίκας 8, Μουρτζίνος 1, Τσαγκαράκης 10, Σωμαθιανός 1, Γιαβρόγλου 4, Καλιανίδης 7, Μουρατίδης, Παπατέρπου 4, Νάσης, Πάνου 2, Ιορδανίδης 1.
ΠΑΟΚ (Σκανδάλης): Ραπτόπουλος, Γιαννακίδης, Αργυρόπουλος 3, Μιχαηλίδης, Καραβασίλης 2, Καραγκιοζόπουλος 9, Στρίκος 1, Τζεβτεμίδης 4, Καπακτσής 1, Πανσένκο 2, Παϊσιάδης 2, Λαουτίδης 1, Αποστόλου 1, Νάση 1.
ΚΟΡΩΠΙ - Ε.Σ.Ν. ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 37 - 12
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (ΒΕΝΑΡΔΟΣ) : ΦΥΛΛΟΣ, ΖΩΓΡΑΦΙΔΗΣ 1, ΤΩΜΑΔΑΚΗΣ 1, ΑΡΜΑΤΑΣ, ΒΑΛΑΒΑΝΗΣ, ΣΚΟΥΤΕΛΗΣ, ΘΑΝΟΣ, ΣΕΜΕΡΤΖΑΚΗΣ 4,ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ,ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ 1,
ΓΕΩΡΓΟΥΣΗΣ 2, ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 1, ΠΑΛΛΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΛΑΡΑΚΗΣ, ΜΟΥΣΛΗΣ 1, ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ.
2η ήττα στις νεανίδες για τον Φιλώτα
Ήττα για τον Φιλώτα στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος των Νεανίδων από τον Αρίων Πτολεμαΐδας με σκορ 23-22. Σε γενικές γραμμές ήταν ένας αγώνας με πολλές ανατροπές στο σκορ και αρκετά παθιασμένος.
Μετά την ήττα στην πρώτη αγωνιστική με τον Εθνικό Κοζάνης και μια πολύ κακή εμφάνιση οι αθλήτριες του Φιλώτα έκαναν μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Αρίων. Με αιχμή του δόρατος την Τολούδη και την πολύ καλή υποστήριξη της από τις Παπαδοπούλου και Παραστατίδου οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο αλλά και στο σκορ. Η συντονισμένη άμυνα, οι οργανωμένες επιθέσεις έδωσαν γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ και τελικά έστειλαν χαμογελαστές τις Φιλωτιανές στα αποδυτήρια με σκορ 9-15.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη βγάζοντας για ατομικό man to man 2 παίχτριες ανακόπτοντας σημαντικά την επιθετικότητα των αθλητριών του Φιλώτα. Παρά τις ατομικές προσπάθειες των Στρατάκη με 6(!) κλεψίματα και του ζευγαριού Κεβρεκίδου - Κούπα από την δεξιά πλευρά, η ισοπαλία δεν άργησε να έρθει στο 52ο λεπτό. Στο σημείο αυτό μερικά άστοχα σφυρίγματα των Γιάννου και Κοτζαφύλλιου σε συνδυασμό με την φανερή κόπωση των φιλοξενούμενων έδωσε το προβάδισμα και τελικώς την νίκη σε έναν υπέροχο αγώνα με σκορ 23-22 υπέρ του Αρίων.
Το Δ.Σ του συλλόγου συγχαίρει τις νεαρότερες αθλήτριες του Αρίωνα αλλά και τις αθλήτριες του Φιλώτα ελπίζοντας ότι η καλή εμφάνιση να τις κάνει να δουλέψουν περισσότερο.
Συνθέσεις ομάδων:
Φ.Σ Αρίων Πτολεμαίδας: (Παπουλίδης Ι. – Φυραρίδης Χ.) Νίκου Α., Γκέκα Θ., Χατζηνικολάου Μ., Ξανθοπούλου Β., Παχτσαλίδου Δ., Παπαδοπούλου Μ., Καραστογιάννη Α., Τσεμπερλίδου Ε., Βερικόκου Β., Καραϊσκου Αικ., Βλάχου Μ., Δημητριάδου Ε.
Πέναλτι: 0/2 Δίλεπτες: 5
Φιλώτας Μ.Π.Σ: (Λιότκα Θ. – Κούπας Δ.) Τολούδη Ε. (9), Κούπα Ι. (2), Πιχτράκη Γ., Στρατάκη Ε. (4), Παραστατίδου Σ., Γεωργούση Ε., Κεβρεκίδου Δ. (4), Τσαχάκη Μ., Παπαδοπούλου Α. (3).
Πέναλτι: 2/2 Δίλεπτες: 5
Δεκάλεπτα: 3-4, 5-11, 9-15 & 16-18, 20-20, 23-22.