Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Έχασε η γυναικών - Σήμερα στις 16:30 με Ελβετία

Πηγή: http://hatzi-handball.blogspot.grΤην ήττα με 30-16 από την Σλοβακία γνώρισε στο Παρτιζάνσκε η Εθνική Γυναικών στην πρεμιέρα της στον 1ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 2013.
Η ελληνική ομάδα στάθηκε πολύ καλά στο ματς μέχρι το 20 όταν και ήταν πίσω στο σκορ με 10-7, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου έχασε τον ρυθμό της και με πολλά λάθη στην επίθεση, επέτρεψε στις Σλοβάκες, που είναι φαβορί για την πρόκριση, να κάνουν ένα 5-1 επιμέρους σκορ και να προηγηθούν 15-8. Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική δεν κατόρθωσε να επιστρέψει ξανά στην διεκδίκηση ενός θετικού
αποτελέσματος, αφού η επαφή με το σκορ χάθηκε.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Σωκράτης Βακάλης, επεσήμανε: «Μπήκαμε ζεστά στο ματς. Παλέψαμε. Τους εγκλωβίσαμε μέχρι κάποιο σημείο. Κλειδί της αναμέτρησης ήταν το man to man στο πλέι μέικερ. Αυτό μας έκοψε την ταχύτητα στην επίθεση και μας δημιούργησε προβλήματα».
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει αύριο στη δεύτερη αγωνιστική την Ελβετία στις 16:30.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 30-16 (15-8)
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουβάγιοβα 1, Γιακουμπίσοβα 1, Κοβατσίκοβα, Μεντβέντοβα, Μίτσνοβα 3, Μιναρτσίκοβα, Πιλέκοβα, Πολλάκοβα 3, Ραινόχοβα 2, Ρεμπίκοβα 6, Στουπαρίκοβα 2, Σουκενίκοβα 4, Σούλοβσκα, Τότχοβα 7, Τρότστοβα 1, Τουροτσίοβα.
ΕΛΛΑΔΑ: Χατζηπαρασίδου 4, Δημητρίου, Καζάκη, Κοτσαμπουικίδου, Λέκκα, Λογδανίδου, Μάστακα, Μαυρογεώργη, Νούκα, Παπαδοπούλου 1, Παπανικολάου, Παρασκευαϊδου, Ποιμενίδου 2, Στρατάκη 4, Βαφειάδου 3, Βασιλειάδου 2.
Διαιτητές: Πεχ- Βαγβόλγι (Ουγγαρία), Κούντερμαν (Σλοβενία)
Κόκκινη: Καζάκη, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/6-4/4
*Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ελβετία νίκησε 37-27 (17-15) την Φινλανδία.