Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Η Αναγέννηση Βύρωνα τη μεγάλη πρόκριση επί του ΠΑΟΚ

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του Κυπέλλου Ανδρών 2013-2014 έγινε στον Βύρωνα, όπου η Αναγέννηση νίκησε 24-20 τον ΠΑΟΚ και τον απέκλεισε από την συνέχεια του θεσμού. Ο «δικέφαλος» φιναλίστ τα τελευταία δύο χρόνια και Κυπελλούχος το 2012 εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων, κυρίως στην επίθεση όπου είχε πολλά νεκρά διαστήματα, πέφτοντας στην παγίδα της καλά οργανωμένης άμυνας των γηπεδούχων. Παρά το ότι οι δύο ομάδες έχουν διαφορετικούς στόχους με την Αναγέννηση να είναι νεοφώτιστη στην κατηγορία, στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να δείξει την ανωτερότητα του και τον τίτλο του φαβορί που είχε στα «χαρτιά». Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη έλεγχε το ματς πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 26:17 το σκορ ήταν 10-10 με τέρμα του Τσακίρη.
Η Αναγέννηση προηγήθηκε 15-11 (39:40) με σερί 3-0 (12-11 στο 33:35) με τον ΠΑΟΚ να σημειώνει ένα γκολ σε 14 λεπτά, αφού το επόμενο σημειώθηκε στο 40:00 από τον Τρουμπέτας για το 15-12. Ο «δικέφαλος» με ένα ξέσπασμα μείωσε σε 16-15 (45:34), αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Βύρωνα, η οποία με σερί 6-0, έφτασε στο 22-15 (54'), καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση, κρατώντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ χωρίς γκολ για 9 λεπτά. Η ομάδα του Βύρωνα στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού ΓΣ Χανίων- ΑΣΕ Δούκα.
«Δεν ξεφεύγουμε από τους στόχους μας»
«Ήταν μία ψυχολογική νίκη, η οποία θα έχει αντίκρισμα αν στα επόμενα τρία ματς- φωτιά του πρωταθλήματος πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε. Εμείς παρά την μεγάλη πρόκριση δεν ξεφεύγουμε από τους στόχους μας που είναι η παραμονή στην Α1 Ανδρών και να χτίσουμε τις βάσεις ώστε ο Πρόεδρος μας κ. Πουρνάρας να μπορέσει να επενδύσει για να μπορέσει η Αναγέννηση στο μέλλον να πρωταγωνιστήσει. Ελπίζω οι παίκτες μου μέχρι το βράδυ να έχουν ξεχάσει το σημερινό αποτέλεσμα και να ρίξουμε τους τόνους γιατί η συνέχεια είναι δύσκολη», τόνισε ο προπονητής της Αναγέννησης Παναγιώτης Ιατρούδης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΠΑΟΚ 24-20
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-5, 6-7, 9-9, 12-10 (ημχ.), 13-11, 15-11, 16-14, 20-15, 22-16, 24-20
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 2, Στούμπης Π. 1, Βασιλόπουλος 3, Κωστούλας, Αργυράκης 2, Χατζόπουλος, Φάμπατς 2, Στούμπης Δ. 1, Χατσίκας, Αντωνιάδης, 2 , Λεωνίδας 8, Χάλαρης 3, Χατζηκωνσταντίνου
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Νικολαϊδης Χ., Παλάσκας 2, Γουργούμης, Πίτσιος, Βότσης, Κοκκώνης 1, Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Παπαδόπουλος, Τσακίρης 7, Τσίλης, Τρουμπέτας 5, Τσεσμετζίδης 1, Κεσίδης 2. Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, δίλεπτα: 8-7, πέναλτι: 3/3-4/45