Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Σπουδαία νίκη για τον Αρχέλαο μέσα στη Βέροια

Τη δεύτερη νίκη του πέτυχε ο Αρχέλαος και μάλιστα στην έδρα του Φίλιππου Βέροιας, βασικού ανταγωνιστή για την παραμονή στην κατηγορία. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κατερίνης ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, στην οποία πλέον βρίσκεται η ομάδα του Φιλίππου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα και με αποτελεσματική επίθεση να καταφέρνουν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενοι με 16:13. Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα αφού οι παίχτες του Γ. Καραδήμου με την ανοιχτή τους
άμυνα, βραχυκύκλωσαν τους γηπεδούχους και αφού πρώτα ισοφάρισαν στο 40΄ (18:18) προηγήθηκαν μέχρι και 3 τέρματα στο 55΄ (22:25). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν συναρπαστικό αφού ο Φίλιππος πλησίασε στο γκολ, για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό με το σκορ να είναι 26:27, τον Αρχέλαο να χάνει την επίθεση και στην αντεπίθεση ο Κωστακίδης στην εκπνοή να σουτάρει στο δοκάρι, βρίσκοντας τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη που τους κάνει να βλέπουν τη συνέχεια με ιδιαίτερη αισιοδοξία.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 8-5, 12-8, 14-11, 16-13(ημιχ), 17-15, 19-19, 22-21, 22-23, 22-25, 26-27(τελ)
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χ. Τζουβάρας): Δέλιος, Αρβανιτίδης, Κωστακίδης Π. 8, Δομπρής 6, Παπαδόπουλος 1, Μπαντής Δ. 3, Μπαντής Γ. 3, Μιχαηλίδης, Ζλατάνος, Κωστακίδης Θ., Χατζηγεωργίου, Ζευγαρόπουλος, Μάντζος, Τσιρογιάννης, Πάβλοβιτς 5, Δραγκόλας 3
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γ. Καραδήμος): Παπαδόπουλος, Ξεφτέρης. Σαμλίδης 5, Δράντζιου, Ράπτης, Τριανταφύλλου 5, Βουτσάς 4, Ξώνης, Μελικιάν, Ραντζέλοβιτς 1, Κοσμίδης, Χρυσός, Ράντος 8, Ασαρίδης 3, Παπαδόπουλος, Σαϊδές 1.
Διαιτητές: Τσάκωνας - Χασκής
Πέναλτι: 5/5, 3/3