Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Ο Ιωνικός το ντέρμπι με τα Βριλήσσια

Στο παιχνίδι της αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου της Α2 ανδρών, ο Ιωνικός επικράτησε εκτός έδρας επί των Βριλησσίων με 23-24 και έκανε το 5 στα 5.
Το παιχνίδι είχε ολα τα χαρακτηριστικά ενος ντέρμπι, με τον Ιωνικό στο πρώτο ημίχρονο να είναι καλύτερος και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 τερμάτων (8:12). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αντίστροφα με τους παίχτες του Γιάννη Γαλάνη να μπαίνουν πολύ δυνατά και με τον Κορμάζο πρωταγωνιστή να καλύπτουν σταδιακά τη διαφορά και να παιρνούν μπροστά με 21:18 στο 54'.
Όλα έδειχναν ότι τα Βριλήσσια θα έπαιρναν τη νίκη, αλλά οι παίχτες του Μένου Δανήλου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον Κασαπίδη να κάνει σημαντικές αποκρούσεις και τον Κακαβογιάννη να σκοράρει στην επίθεση, γύρισαν το σκορ σε 23-24 στο 59:10. Ακολούθησε επίθεση από τους γηπεδούχους που έπαιζαν με παίχτη παραπάνω, η μπάλα κυκλοφόρησε καλά και έφτασε στον Ντούσικο, ο οποίος από θέση αριστερού εξτρέμ έκανε το σουτ, αλλά ο Κασαπίδης ήταν και πάλι εκεί και με μια εξαιρετική απόκρουση έδωσε την πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του Ιωνικού, που παραμένει αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας του νοτίου ομίλου της Α2 ανδρών.
Στα αξιοσημείωτα η βράβευση από την διοίκηση των Βριλησσίων, του νυν παίχτη του Ιωνικού Θ. Σταματάκη, για την προσφορά του στον σύλλογο.
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ 23-24
Πεντάλεπτα: 2-0, 3-2, 3-4, 6-6, 7-8, 8-12(ημιχ.) 11-13, 15-16, 18-18, 19-18, 21-20, 23-24 (τελ.)
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Ι. Γαλάνης): Βαμβακάς Π , Καργάκης, Σκουλάς I., Λιάλιος Α. 3, Ορκάς 1, Κορμάζος 7, Σιγανός, Σκουλάς Δ., Λιάλιος Χ. 6, Νικολακόπουλος 2, Δαμάσκος, Αγγελάκης, Καμπούρης, Τσιβρανίδης, Ντούσικος 4, Αλικάκος
ΙΑΣ (Μ. Δανήλος): Σάσσος 3, Κοροβέσης, Σομπιρακούλ 3, Γιαννόπουλος, Τούτος, Μπακόπουλος 1, Βασιλιάς, Μπιλος 2, Αντωνόπουλος 1, Κασαπίδης, Αντωνιάδης 3, Κακαβογιάννης 7, Αποστολίδης, Ζευγουλάς 1, Κυριαζής 3, Σταματάκης
Διαιτητές: Τσάμος Γ. - Φωκίτης