Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Ισοπαλία στο ντέρμπι του Ολυμπιακού Κερατσινίου με τον Πήγασο Αιγίου

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο κλειστό του Κερατσινίου Ολυμπιακός και Πήγασος Αιγίου σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών (6η αγωνιστική), το οποίο έληξε 25-25. Και οι δύο ομάδες μπορούσαν να πάρουν την νίκη, αλλά τελικά η ισοπαλία ίσως ήταν η πιο δίκαια, αφού ουσιαστικά τους άνηκε από ένα ημίχρονο.
Στο πρώτο μέρος ο Πήγασος έλεγχε το παιχνίδι και προηγήθηκε 4-9 στο 14:00 με τον Πολίτη και τον Θεοδωρόπουλο να βρίσκονται σε καλή μέρα. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με σερί 4-0 μείωσε σε 8-9 στο 19:50. Ο Πήγασος προηγήθηκε ξανά με τρία γκολ (8-11) με τον Πριόβολο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τον εκπληκτικό Ανδριώτη (25 επεμβάσεις) κάτω από τα δοκάρια που πήρε τη θέση του Μπανιά, κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει (13-13 στο 25'), αλλά να περάσει και μπροστά με τον Μαρούδα (14-13).
Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 16-16 και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά 19-16 στο 36:47 και 21-18 στο 40:14 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 47', όταν ο Γεωργίου με τρία συνεχόμενα γκολ έκανε το 21-21. Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Πήγασο να περνάει μπροστά 24-25 (55:23) μετά από 30 περίπου λεπτά με τέρμα του Μήλα και τον Γαλανάκη να ισοφαρίσει στο 57:01. Ο Πήγασος είχε αριθμητική υπεροχή μέχρι το 59'΄λόγω δίλεπτης του Γαλανάκη, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε, ενώ ο Ολυμπιακός είχε μια τελευταία επίθεση τεσσάρων δευτερολέπτων την οποία δεν μπόρεσε να εκτελέσει.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ- ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 25-25
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-7, 5-9, 8-10, 12-13, 16-16 (ημχ.), 17-16, 20-18, 21-20, 22-21, 24-24, 25-25
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Τεγγελίδης): Ρασπίτσος, Μαρούδας 10, Γιοκαρίνης, Σαμαράς, Γαλανάκης 2, Βελιτσιάνος 6, Κουλακάρης 1, Αντρέου, Πετράκος, Αγορός, Ρηγάκης 2, Τσακίρης, Λοπαρνάκης, Ματθιάκης 4, Μπανιάς, Ανδριώτης.
ΠΗΓΑΣΟΣ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Ευαγγελόπουλος, Πριόβολος 5, Πολίτης 2, Ζάτσε, Μήλας 2, Δημητρουλόπουλος 2, Γιούπης 1, Αλεξόπουλος, Θεοδωρόπουλος 4, Γκιώνης, Διαμαντόπουλος, Δεμίρης 1, Γεωργίου 7, Μάρκοβιτς, Παπαδόπουλος. Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιαν, Κόκκινη: 59:56 Πριόβολος (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 1/1-1/2.