Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2013

Ευρεία νίκη για τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης επί της Προσοτσάνης

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας
- Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν οι Κύκλωπες τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα του πέμπτου ομίλου της Β’ Εθνικής χάντμπωλ Ανδρών, αφού επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση της Προσοτσάνης με 34-12 στο Μιχάλης Παρασκευόπουλος.
Ο προπονητής της ομάδας της Αλεξανδρούπολης Χρήστος Ποντισίδης είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής
στους αθλητές του, που έδειξαν να βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και πλέον οι Κύκλωπες στρέφουν την προσοχή τους στο μεγάλο θρακιώτικο ντέρμπι με την Ασπίδα στη Ξάνθη το ερχόμενο Σάββατο (14/12, 18:00).
Oι Κύκλωπες ξεκίνησαν εντυπωσιακά το σημερινό παιχνίδι και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο έβδομο λεπτό με τον Τσεπενέκη. Με μεγάλο πάθος και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Πιστόλα και Κρεωνά οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 12-3 στο εικοσάλεπτο και 21-5 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό με τους Κύκλωπες να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και να αυξάνουν σταδιακά τη διαφορά, η οποία με το τελικό σφύριγμα έφτασε στα 22 γκολ (34-12). Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Ζιώγα και του παίκτη-προπονητή Καλαϊτσίδη μείωσαν σε 21-7 για να φτάσει και πάλι η διαφορά στα 16 τέρματα με γκολ των Ισλανίδη και Κρεωνά (23-7). Η ομάδα της Δράμας μείωσε στη συνέχεια σε 24-11, που ήταν και η μικρότερη διαφορά των δύο αντιπάλων στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Κύκλωπες ανέβασαν και πάλι στροφές με αποτέλεσμα να πετύχουν μέχρι το τέλος του ματς άλλα δέκα τέρματα, ενώ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις ένα τέρμα στα τελευταία 17 λεπτά της αναμέτρησης.
Τα πεντάλεπτα: 4-0 (5’), 6-2 (10’), 8-2 (15’), 12-3 (20’), 16-4 (25’), 21-5 (ημίχρονο), 23-7 (35’), 24-9 (40’), 25-11 (45’), 27-12 (50’), 30-12 (55’), 34-12 (τελικό σκορ)
ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΧΡΟΥΠΟΛΗΣ (Χρήστος Ποντισίδης): Ντόγκας, Χαραλαμπίδης 1, Ξανθόπουλος 4, Ανδρεάδης 1, Πιστόλας 8, Ισλανίδης 4, Τάρες 2, Θεοδώρου 6, Κρεωνάς 6, Μπασδάνης Η. 1, Κυριακίδης Ν., Οβαγιάν, Δρίτσικας 1, Κεραμάρης, Κυριακίδης Γ., Ξενοπανάγος
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΔΡΑΜΑΣ: Ζαχαρόπουλος 2, Παπάζογλου, Κοτζαπαναγιώτης 4, Ζιώγας 2, Βουρτσάκης, Τσεπενέκης 2, Κιουρκτσής, Ιωαννίδης, Αθανασιάδης, Καλαϊτσίδης 1, Θωμαϊδης, Τσιρτσιμαλης, Σαμπαντζής 1, Μελενεκλής