Σάββατο 18 Μαΐου 2013

H AEK στον τελικό

Στον τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ μετά την νίκη της με 34-29 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Μενιδίου και τη νικη του Διομήδη επί του Δούκα για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ. Η «Ένωση» έφτασε τους 22 βαθμούς στην 2η θέση της ειδικής βαθμολογίας και προκρίνεται ανεξάρτητως αποτελέσματος την επόμενη αγωνιστική
Εντυπωσιακό β΄ ημίχρονο
Στο αγωνιστικό σκέλος το παιχνίδι ήταν άκρως ισορροπημένο στο α' ημίχρονο με τις δύο ομάδες ωστόσο να υποπίπτουν σε πολλά λάθη. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος
και βρέθηκε μπροστά με 12-11. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χριστόφορο Μπακαούκα που πέτυχε 16 γκολ (!) -και χωρίς τον βασικό τερματοφύλακα Δημήτρη Καφφάτο- γύρισε το ματς και έφτασε να προηγείται με 19-15 (38') με ένα επιμέρους σκορ 6-2. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τα έξι γκολ (25-19), ενώ τελικά το β' τελικά έληξε με 23-17 υπέρ της ΑΕΚ!

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 34-29
Τα δεκάλεπτα: 4-5, 9-8, 11-12 (ημχ.), 19-15, 26-20, 34-29
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 16, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 6, Τσακνής, Συγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου 1, Αλβανός 2, Τσαούσης 3, Παπαδιονυσίου 2, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 1, Χερουβείμ.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Παλάσκας 4, Γουργούμης, Πίτσιος 4, Κοκκώνης 1, Αποστολίδης, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 6, Ιωαννίδης 5, Περβανάς, Τσάτσος 2, Καράγγελος 2, Σεβαστίδης 4, Παπαδόπουλος, Κεσίδης 1.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 3-2, πέναλτι: 5/5-1/4.