Πέμπτη 9 Μαΐου 2013

Αποτελέσματα πρώτης ημέρας ημιτελικής φάσης κορασίδων στο Κιλκίς

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ΠροσοτσάνηΧωρίς να πιάσουν τα γνωστά επίπεδα απόδοσης οι κορασίδες του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης ξεκίνησαν νικηφόρα την προσπάθεια τους για πρόκριση στην τελική πανελλήνια φάση. Πρώτος και δυνατός αντίπαλος η ομάδα του Φέρωνα Βέροιας. Ο Φέρωνας μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου με διαφορά δύο τερμάτων, με ένα μικρό ξέσπασμα από τα κορίτσια του ΑΟΠ πέρασαν μπροστά, όμως δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με μπροστά τον Φέρωνα 15-17.Η ομάδα της Βέροιας κράτησε το μικρό προβάδισμα της μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου
ημιχρόνου, όπου η αλλαγή άμυνας και οι πετυχημένοι αιφνιδιασμοί έφεραν την Προσοτσάνη στο 50 ΄ του αγώνα να προηγείται με τέσσερα τέρματα, διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα παρά την προσπάθεια του Φέρωνα να ανατρέψει την κατάσταση. Τελικό αποτέλεσμα 34-30.
10΄ 5-9, 20΄11-9, 30΄15-17 (ημίχρονο) 40΄19-21, 50΄ 28-24, 60΄34-30.
Α.Ο. Προσοτσάνης: Κεπεσίδου Μαγδαληνή, Στουγιαννίδου Χρήστα 4, Καραμούδα Μαρία, Τόσκα Χρυσή 1, Παπαδοπούλου Αντωνία, Παύλου Μαρία 9, Πολίτη Αικατερίνη, Ζιώγα Ελένη 2, Σεβδίλη Μαρία, Πέγιογλου Ιωάννα 1, Λαζαρίδου Μαρία 9, Σμυρλή Μαρία 8, Παπαδοπούλου Σοφία, Παλλικάρη Μαρία.
Φέρωνας: Μαχανίδου Νένα, Δελησάββα Μαρία, Τσαουσίδου Ελένη 2, Τσακελίδου Δέσποινα, Καρανάτσιου Ηλιάνα 6, Αλεξανδρίδου Ελισάβετ-Σοφία, Παπαφώτη Γεωργία, Κατσικαρώνη Αθανασία, Λούρη Κυριακή 3, Σιδηροπούλου Ευθυμία, Γεωργιάδου Κλεοπάτρα 10, Ευμορφίδου Δωροθέα 2, Καραχαρήση Ραφαηλία, Γαλανούδη Βασιλική 3, Γιαννοπούλου Ελισάβετ 4.
Διαιτητές: Δέλογλου-Νάσκος
Νίκη για την Νέα Ιωνία
Έναν συναρπαστικό αγώνα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι θεατές μεταξύ των Ποντίων Κιλκίς και της Νέας Ιωνίας, η διακύμανση των τερμάτων έδωσε ξεχωριστό ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Τελική νικήτρια η ομάδα της Νέας Ιωνίας καθώς η ομάδα του Κιλκίς έχασε πέναλτυ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και την ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα.
10΄4-3, 20΄8-9, 30΄15-17 (ημίχρονο), 40΄22-25, 50΄25-27, 60΄30-31.
Πόντιοι Κιλκίς: Βασιλειάδου Βασιλική, Πεπεγιάννη Σαββίνα, Μουστοπούλου Αλεξάνδρα 3, Τοσουνίδου Βαρβάρα, Χαρτοματζίδου Αγγελική, Καπασακαλίδου Μαρία, Λιαρετίδου Βασιλική, Σιαπκάρη Ηρώ, Σημαιοφορίδου Κωνσταντίνα 10, Χαντζάκη Λαμπρινή 6, Πιπερίδου Ιωάννα 8, Κωνσταντινίδου Νίνα 2, Νικοπολιτίδου Ταμάρα, Σαββίδου Άννα-Μαρία 1, Χαρτοματζίδου Ηλιάνα.
Νέα Ιωνία: Nowak Sandra, Μοιραλιώτη Καλλιόπη, Λεγάκη Κυριακή 4, Καρυοφύλλη Χριστίνα, Ζαχαροπούλου Αλεξάνδρα, Πάλλη Αικατερίνη, Μανδά Ειρήνη – Νεκταρία 2, Ζαφειροπούλου Αγγελική 1, Διακογιάννη Ευγενία 10, Αργυροπούλου Παναγιώτα 11, Κρανιώτη Ελευθερία 3, Κοκκίνου Ελένη.
Διαιτητές: Δεδόγλου-Νάσκος
Διπλασίασε τις νίκες του ο Α.Ο. Προσοτσάνης
Διπλασίασε τις νίκες του ο Αθλητικός Όμιλος Προσοτσάνης στην ημιτελική φάση τον κορασίδων. Αντίπαλος οι οικοδεσπότες Πόντιοι Κιλκίς που δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούν ανταγωνιστικοί.
Από την αρχή του αγώνα τα κορίτσια του Α.Ο. Προσοτσάνης παίζοντας γρήγορο χαντ μπολ και καλή άμυνα εξασφάλισαν νωρίς μεγάλη διαφορά στα τέρματα δίνοντας την δυνατότητα στους προπονητές τους Κιάκο Γιώργο και Πέτρο Δρανόβαλη να χρησιμοποιήσουν από νωρίς όλες τις αθλήτριες που είχαν στην διάθεση τους.
Το ημίχρονο έκλεισε 13-28, ενώ το δεύτερο ημίχρονο η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα με τελικό αποτέλεσμα 28-43.
10΄3-13, 20΄9-22, 30΄13-28 (ημίχρονο), 40΄18-33, 50΄24-36, 60΄28-43.
Πόντιοι Κιλκίς: Πεπεγιάννη Σαββίνα, Μουστοπούλου Αλεξάνδρα 2, Τοσουνίδου Βαρβάρα, Χαρτοματζίδου Αγγελική 1, Καπασακαλίδου Μαρία 1, Λιαρετίδου Βασιλική 1, Σημαιοφορίδου Κωνσταντίνα 5, Χαντζάκη Λαμπρινή 6, Πιπερίδου Ιωάννα 5, Κωνσταντινίδου Νίνα 6, Νικοπολιτίδου Ταμάρα, Σαββίδου Άννα-Μαρία, Χαρτοματζίδου Ηλιάνα 1, Χόνδρου Δήμητρα.
Α.Ο. Προσοτσάνης: Κεπεσίδου Μαγδαληνή, Στουγιαννίδου Χρήστα 6, Καραμούδα Μαρία, Τόσκα Χρυσή 3, Παπαδοπούλου Αντωνία 1, Παύλου Μαρία 11, Πολίτη Αικατερίνη 2, Ζιώγα Ελένη 5, Σεβδίλη Μαρία 4, Πέγιογλου Ιωάννα, Λαζαρίδου Μαρία 6, Σμυρλή Μαρία 4, Παπαδοπούλου Σοφία 1, Παλλικάρη Μαρία.
Διαιτητές: Θεοδοσίου- Σαμαράς.
Πρώτη νίκη για τον Φέρωνα
Ανταγωνιστικό παιχνίδι για ένα ημίχρονο παρακολούθησαν οι θεατές στο κλειστό γυμναστήριο του Κιλκίς ανάμεσα στον Φέρωνα Βέροιας και της Νέας Ιωνίας. Έτσι οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη, με την πρόκριση να κρίνετε στους αυριανούς αγώνες, με τον Φέρωνα να αντιμετωπίζει τους Πόντιους Κιλκίς και την Νέα Ιωνία τον Α.Ο. Προσοτσάνης.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα τέρματα με την πρωτοπορία να αλλάζει συχνά, με τον Φέρωνα προς το τέλος του ημιχρόνου να καταφέρνει να παίρνει μια διαφορά πέντε τερμάτων. Στο δεύτερο ημίχρονο με περισσότερες επιλογές ο Φέρωνας εξασφάλισε την νίκη διευρύνοντας την διαφορά με τελικό αποτέλεσμα 28-40.
10΄7-6, 20΄13-14, 30΄16-21 (ημίχρονο), 40΄20-24, 50΄25-32, 60΄28-40.
Φέρωνας: Μαχανίδου Νένα, Δελησάββα Μαρία 3, Τσαουσίδου Ελένη, Τσακελίδου Δέσποινα, Καρανάτσιου Ηλιάνα 1, Αλεξανδρίδου Ελισάβετ-Σοφία, Παπαφώτη Γεωργία, Κατσικαρώνη Αθανασία, Λούρη Κυριακή, Σιδηροπούλου Ευθυμία 1, Γεωργιάδου Κλεοπάτρα 12, Ευμορφίδου Δωροθέα 2, Καραχαρήση Ραφαηλία 3, Γαλανούδη Βασιλική 10, Γιαννοπούλου Ελισάβετ 8, Πλωμαρίτου Αντιγόνη.
Διαιτητές: Θεοδοσίου-Σαμαράς.