Τετάρτη 15 Μαΐου 2013

Όλα ανοιχτά για τον τελικό με τη νίκη του ΑΣΕ Δούκα στο Μενίδι

Πολύ σημαντική νίκη με 27-25 στο Μενίδι επί της ΑΕΚ πήρε ο Δούκας στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Α1 Ανδρών. Ο Δούκας πλέον μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της 2ης θέσης που οδηγεί στον τελικό, φτάνοντας την ΑΕΚ στους 20 βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ΑΕΚ μετά από 12 σερί νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο και η πρώτη νίκη του Δούκα μετά από 11 αναμετρήσεις με την ΑΕΚ, όπου είχε 10 ήττες και μία ισοπαλία!Πλέον πολύ σημαντική για την έκβαση της «μάχης» για την δεύτερη θέση είναι η 2η αγωνιστική των πλέι οφ, το Σάββατο, όπου η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ και ο Διομήδης Άργους τον Δούκα.
Στο αγωνιστικό μέρος ο Δούκας επέδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία από την ΑΕΚ και αυτή τη φορά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια του κόντρα στην «Ένωση» και ολοκλήρωσε την καλή του εμφάνιση με ένα καλό αποτέλεσμα, παίζοντας με συγκέντρωση μέχρι το φινάλε.Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά με 4-0 στο 4΄και 5-1, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Δούκα Γιώργο Κρανάκη να πάρει ταιμ άουτ. Οι οδηγίες του ομοσπονδιακού τεχνικού φαίνεται πως έπιασαν τόπο με τον Δούκα να ισορροπεί το ματς και να ισοφαρίζει 7-7 με επιμέρους σκορ 6-2. Η «Ένωση» ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 13-10 στο 28', έπειτα από ταιμ άουτ του Γιάννη Αρβανίτη και μπήκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 14-13. Στο δεύτερο ημίχρονο με τις εμπνεύσεις του Αλβανού η ΑΕΚ πήρε ξανά διαφορά 4 γκολ (22-18) στο 43' και έλεγχε το ματς, αλλά ο Δούκας είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς. Με αιφνιδιασμούς από τους Τζηρά, Ζαμπούνη και εξαιρετικά σουτ από τον Μουντζουρίδη, ισοφάρισε 22-22 στο 47', ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 23-24 με τέρμα του Μουντζουρίδη στο 53'. Ο Μπαλωμένος ισοφάρισε 24-24, αλλά Μουντζουρίδης και Γκέρτσος με δύο αναπάντητα γκολ έγραψαν το 24-26 στο 57'. Ο Μπακαούκας μείωσε ένα λεπτό πριν το φινάλε, αλλά στο 59:15 ο Μουντζουρίδης με νέο τέρμα «καθάρισε» το ματς, σημειώνοντας το 25-27.
ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 25-27
Τα δεκάλεπτα: 5-4, 8-8, 14-13 (ημχ.), 19-17, 23-23, 25-27
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 5, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 5, Τσακνής, Οικονόμου, Αλβανός 5, Ναουμίδης, Τσαούσης 3, Παπαδιονυσίου 2, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 1, Κότσιρας, Χερουβείμ.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Στουμπής Π., Μουντζουρίδης 11, Γεωργίου, Τόμπρος 1, Τζηράς 5, Γκέρτσος 3, Ζαμπούνης 5, Αργυράκης, Στούμπης Δ., Αραπακόπουλος 1, Ντούνης, Μαγκαφουράκης, Μισαηλίδης, Γεωργιάδης, Κοτελίδας 1. Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, δίλεπτα: 1-2, πέναλτι: 1/2-3/4.
«Ώριμη εμφάνιση»
Ο αριστερός εξτρέμ του Δούκα Στάθης Ζαμπούνης σχολίασε: «Ήταν μία νίκη αντάξια μιας ομάδας που διεκδικεί τον τίτλο. Αυτή τη φορά μείναμε συγκεντρωμένοι για 60 λεπτά. Στα κρίσιμα σημεία δείξαμε μεγάλη ωριμότητα, ενώ σημειώσαμε και μεγάλα γκολ».
Από πλευράς ΑΕΚ ο αριστερός εξτρέμ Διονύσης Γεωργιάδης τόνισε: «Στο β΄ ημίχρονο κάναμε κακή εμφάνιση. Δεχθήκαμε πολλά τέρματα, περισσότερα απ' όσα δεχόμαστε συνήθως. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχαμε καθαρό μυαλό και πήγαμε σε προσωπικές επιλογές».
Ο προπονητής του Δούκα Γιώργος Κρανάκης τόνισε: «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Σήμερα αξίζαμε την νίκη, παίξαμε καλύτερα. Με την απόδοση τους ανέβασαν τον πήχη της ομάδας και... τρώγοντας ανοίγει η όρεξη. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την πορεία μας. Έχουμε ακόμα δύο ματς στα πλέι οφ και θέλουμε να παίξουμε το ίδιο καλά».