Ξεκίνησε το Πανελλήνιο Νεανίδων. Τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας

Πρωινοί αγώνες
ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ: 38-38 (ημ.: 19-19)

Μετά από ένα πολύ γρήγορο και θεαματικό παιχνίδι, οι 2 ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες.
Τα τελευταία λεπτά ήταν συνεχώς μπροστά η ομάδα της Προσοτσάνης, με τη Νέα Ιωνία να ισοφαρίζει στα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς με τη Χρυσή.
Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Ν. Ιωνία πραγματοποίησε η Μάγδα Παπά που πέτυχε 15 γκολ, ενώ από την ομάδα της Προσοτσάνης η Λαζαρίδου με 12 γκολ και η Παύλου με 9 γκολ.
Παρά το μεγάλο σκορ, εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι τερματοφύλακες των 2 ομάδων.

ΟΦΝ Ιωνίας (Μαντζόπουλος): Γκεργκινα 5, Παλλή, Λεγάκη 2, Παπά 15, Χρυσή 7, Μοιραλιώτη, Χρονοπούλου 7, Δημακάκου, Nowak, Κοκκίνου, Μανδά 1, Ευκαρπίδου 1, Καρυοφύλλη, Shkalla, Αναγώστου.
ΑΟ Προσοτσάνης (Κιάκος): Κεπεσίδου, Τόσκα 1, Στουγιαννίδου 7, Λάλα 1, Καραμούδα, Παπαδοπούλου, Σμυρλή 6, Πεγιόγλου, Λαζαρίδου 12, Στάμου, Παύλου 9, Πολίτη 2, Αθανασιάδου, Παπαδοπούλου.
Δίλεπτες: 7- 3.
Πέναλντι: -/-, 2/3
Δεκάλεπτα: 5-3, 12-12, 19-19, 24-23, 30-31, 38-38.
Διαιτητές: Βέργος, Χρόνης.

ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 20-18 (ημ.: 10-13)
Οι νεάνιδες της Ορμής Λουξ συνεχίζουν να γράφουν ιστορία.
Αφού ξεπέρασαν το άγχος της πρεμιέρας, κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο και κέρδισαν την ομάδα των Γιαννιτσών με 20-18.
Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, στο πρώτο ημίχρονο τα Γιαννιτσά προηγήθηκαν ακόμα και με 5 γκολ (6-11), αλλά στο 2ο ημίχρονο η Τάνια Πένεφ περιόρισε τη Μαρία Χατζηπαρασίδου και με έξυπνη άμυνα κατάφερε να επικρατήσει του Μ. Αλεξάνδρου.
Από την Ορμή Λουξ όλες οι αθλήτριες που αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, με τη Φωτεινή Νούσια να παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο της καλύτερης παίκτριας της ομάδας της, όπως επίσης και η Βίκυ Κασάπη με τις εντυπωσιακές της αποκρούσεις στο 2ο κυρίως ημίχρονο.
Από την ομάδα των Γιαννιτσών ξεχώρισε το μεγάλο ταλέντο της Μαρίας Χατζηπαρασίδου.

Ορμή Λουξ (Πένεφ): Παύλου, Δημοπούλου, Αποστολοπούλου, Νούσια 8, Βοσδογάνη, Καγκελάρη, Καρακίτσου 3, Πεντεσκούφη, Παπαδοπούλου, Μούρνου 3, Χάλα 1, Κασάπη, Γκοράνη, Ματαρώνα 2, Ρώσση 3, Αγγελοπούλου.
Μέγας Αλέξανδρος (Γιουλβανίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Μπατζαρακούδη 4, Δερβίση, Αναστασιάδου, Ιωαννίδου Ζ., Ιωαννίδου Ε., Παπαδοπούλου, Τσαμουκίδου 4, Γιουλβανίδη 5, Ισαλουρίδου, Παπαγεωργίου, Παρασκευαίδου.
Δίλεπτες: 1- 1.
Πέναλντι: 1/2- 0/2.
Δεκάλεπτα: 4-2, 6-9, 10-13, 14-15, 17-17, 20-18.
Διαιτητές: Ανταλής, Φωκίτης.