Σάββατο 20 Απριλίου 2013

Προβάδισμα τίτλου για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ γράφτηκε από τον Γιώργο Τάκη

Το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών έκανε ο ΠΑΟΚ που νίκησε 21-18 την Ορμή Λουξ στη Θεσσαλονίκη στον 1ο τελικό του πρωταθλήματος. Έτσι ο «δικέφαλος» του Βορρά χρειάζεται άλλη μία νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο, ενώ η ομάδα της Πάτρας καλείται να κάνει την ανατροπή, όπως συνέβη και στον ημιτελικό με την Νέα Ιωνία. Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την επόμενη Τετάρτη στις 18:00. Με μια εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και με άμυνα 5-1 που δημιούργησε προβλήματα στην Ορμή, ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για τον τίτλο, έχοντας την υποστήριξη 500 φιλάθλων του, μεταξύ αυτών και ο Μπάνε Πρέλεβιτς. Η Σλάτζανα Τζέριτς ήταν από τις κορυφαίες για άλλη μια φορά των γηπεδούχων με 14 αποκρούσεις (2 πέναλτι), ενώ οι Λογδανίδου και Βαφειάδου πέτυχαν κρίσιμα γκολ. Η ομάδα της Ορμής έλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ελαφρύ προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Προηγήθηκε 1-3, 2-4 και παρά το 8-7 με γκολ της Στρατάκη (20') με ένα σερί 3-0, έφτασε στο 8-10 με τέρμα της Μίλασιτς στο 25'. Η Πατρινή ομάδα κράτησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (10-11) και για λίγο ακόμα μέχρι το 37' με γκολ της Μούρνου (12-14). Εκεί ουσιαστικά άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με ένα σερί 3-0, πέρασε μπροστά 15-14 και από τότε απέκτησε τον έλεγχο του ματς. Στο τελευταίο 15λεπτο ο ΠΑΟΚ ανέκτησε διαφορά δύο τερμάτων με την Μπίμπα (18-16), ενώ «καθάρισε» ουσιαστικά τη νίκη στο 55' όταν η Στρατάκη έκανε το 20-17.ΠΑΟΚ- ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ 21-18
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 8-8, 10-11 (ημχ.), 14-14, 17-16, 21-18
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Ζούμπου, Ιωαννίδου, Νούλα 5, Σμαρδέλη, Τράικοβιτς, Ανθίτση 4, Τζέριτς,, Μπίμπα 1, Χατζή, Λογδανίδου 4, Προκοπίδου 2, Βαφειάδου 3, Στρατάκη 2, Παυλίδου.
ΟΡΜΗ (Ράτκο Τζούρκοβιτς): Κασάπη, Μίλασιτς 7, Κορομηλά, Καράγιωργα 3, Νούσια, Στράτου, Έλληνα, Μίσκοβιτς, Δημητρίου, Μούρνου 6, Χαλά, Ευαγγελίδου, Ματαρώνα, Συζίνου 2.
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/3-1/3