Κυριακή 28 Απριλίου 2013

Πρωταθλητής για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚ στις γυναίκες

Πηγή: γράφτηκε από τον Γιώργο Τάκη
Πρωταθλητής γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε πριν από λίγα λεπτά ο ΠΑΟΚ που κέρδισε 25-19 την Ορμή Λουξ στον τελευταίο και 3ο τελικό που πραγματοποιήθηκε στην Μίκρα.
Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός μετά το 18ο λεπτό, έκανε ένα σερί 8-1 και μετέτρεψε το 5-8 σε 13-9. Λογδανίδου, Βαφειάδου, Προκοπίδου και Στρατάκη οδήγησαν επιθετικά τον Δικέφαλο στη νίκη και στον τίτλο. Η Τζέριτς με 4 αποκρούσεις είχε και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο.
Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και διατήρησε ένα προβάδισμα 3-4 γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-12). Στο 45ο λεπτό ο Δικέφαλος ξέφυγε με 20-12 και έφτασε σχετικά εύκολα στο τελικό 25-19.
Οι συνθέσεις
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Ζούμπου, Ιωαννίδου, Νούλα, Σμαρδέλη, Τράικοβιτς, Ανθίτση, Τζέριτς, Μπίμπα, Χατζή, Λογδανίδου, Προκοπίδου, Βαφειάδου, Στρατάκη, Παυλίδου.
Ορμή (Ράτκο Τζούρκοβιτς): Κασάπη, Μίλασιτς, Κορομηλά, Καράγιωργα, Νούσια, Στράτου, Έλληνα, Μίσκοβιτς, Δημητρίου, Ρώσση, Χάλα, Ευαγγελίδου, Ματαρώνα, Συζίνου.