Σάββατο 20 Απριλίου 2013

Σπουδαίο εκτός έδρας διπλό του Δούκα επί του ΠΑΟΚ

Σπουδαίο διπλό με 21-19 σημείωσε στην Μίκρα ο Δούκας επί του ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Ο «δικέφαλος» του Βορρά έλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας εκπληκτική άμυνα που για 16 λεπτά (13-29) δεν δέχθηκε γκολ με το σκορ να είναι στο 9-6 υπέρ του. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην με την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» να γυρίσει το παιχνίδι με γρήγορα γκολ στους αιφνιδιασμούς. Το 11-8 του ημιχρόνου έγινε 12-15 μέσα σε 10 λεπτά με επιμέρους σκορ 1-7 για την ομάδα του Γιώργου Κρανάκη, η οποία από εκείνο το σημείο δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Με αυτή την νίκη ο Δούκας αγκάλιασε την 3η θέση, έχοντας διαφορά τριών βαθμών από τον ΠΑΟΚ, δύο αγωνιστικές
πριν το φινάλε και στο ματς με την ΑΕΚ θα παίξει ουσιαστικά για την 2η θέση. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ μένει 4ος και πλέον μόνο με θαύμα θα διεκδικήσει τον φετινό τίτλο, αφού η διαφορά του από τον 1ο Διομήδη αυξήθηκε στους 6 πόντους και στα πλέι αουτ (αν δεν αλλάξει η θέση του) θα χρειαστεί να παίξει τρία ματς εκτός έδρας!

ΠΑΟΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 19-21
Τα δεκάλεπτα: 5-5, 9-6, 11-8 (ημχ.) , 12-15, 16-20, 19-21
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Πίτσιος, Κοκκώνης 3, Αποστολίδης Β., Ιλερής, Ιωαννίδης 1, Πετρίδης, Περβανάς, Τσάτσος 3, Καράγγελος, Τσίλης 1, Σεβαστίδης 2, Κεσίδης 4, Αποστολίδης Π.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 1, Στούμπης Π., Μουντζουρίδης 5, Γεωργίου, Τόμπρος 4, Τζηράς 2, Γκέρτσος 2, Νικολαϊδης 2, Ζαμπούνης 5, Αργυράκης, Ντούνης, Αραπακόπουλος , Μαγκαφουράκης, Μισαηλίδης, Κοτελίδας, Γεωργιάδης.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/1 - 1/3