Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2014

Νικητής του γειτονικού ντέρμπι

H ομάδα του Νίκου Γιώσκου, παρά τις απουσίες των Μπάντη, Καλοιδή, Κόρρα και την αναγκαστική αποχώρηση της Γκάτσιου λόγω τραυματισμού στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, επικράτησε απέναντι του νεανικού σύνολου του Εθνικού Κοζάνης με 24-16 και μείωσε την απόσταση από την τετράδα των πλει-οφ, στους 4βαθμούς .
Ο Αμύντας προηγήθηκε 5-1 στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, η φιλοξενούμενη ομάδα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τις Ζηνωνίδου (7γκ.) και Γκαμπούρα (5γκ.) και σε συνδυασμό με τις σωτήριες επεμβάσεις της Τσαματούρη, ισορρόπησε στο παιχνίδι (6-5 στο 20λεπτό). Με την Τσιομπάνου όμως να αναλαμβάνει
το σκοράρισμα, ο Αμύντας ολοκλήρωσε το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα 2 τερμάτων (11-9).
Στις αρχές της επανάληψης τα κορίτσια του Αμύντα με ένα επι μέρους σκορ 5-1, αύξησαν στο 40λεπτό το προβάδισμα του στα 6 τέρματα (16-10 στο 40λεπτό), το οποίο διεύρυναν στη συνέχεια, για να φτάσουν εύκολα στην τελική επικράτηση με 24-16.
Η παίκτρια του Αμύντα Ηλιάνα Ρακοπούλου σχολίασε: « Ευτυχώς οι πολλές ελλείψεις και το μέτριο αγωνιστικό προφίλ του ημιχρόνου δεν μας στοίχησαν στο σκορ, έτσι με καθαρό μυαλό και αποτελεσματική άμυνα στην επανάληψη , καταφέραμε να πετύχουμε τη 3η σερί μας νίκη στο πρωτάθλημα. Ακολουθεί η δύσκολη και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας -εκτός έδρας- αναμέτρηση με την Αναγέννηση Άρτας, όπου θα πάμε διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».
ΑΜΥΝΤΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 24-16
5λεπτα: 3-1, 5-1, 6-4, 6-5, 8-7, 11-9 (ημχ.), 13-10, 16-10, 21-12, 22-14, 24-15, 24-16
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ν. Γιώσκος – Α. Παπαβασιλείου): Ταϊρίδου (τ/φ), Στρατάκη 3, Καλογήρου, Τσιομπάνου 10, Χαντζή 1, Γκάτσιου, Παρασκευά 2, Σμαρδέλη 2, Σουμελίδου, Κοτσωπούλου, Βαφειάδου 3, Γεωργιάδου, Ρακοπούλου 3,Νταμπίζα, Τζαραλή.
Δίλεπτες Αποβολές: 3 Πέναλτι: 3/3
ΕΘΝΙΚΟΣ (Γ. Παπαδόπουλος – Ν. Βλάχος): Τσαματούρη, Τερζούδη 1, Μανακίτσα, Ζηνωνίδου 7, Ντούρμισι 2, Ζάμκου, Καραγιαννίδου, Παπαδοπούλου, Καλαίτζόγλου 1, Σουλίου, Γκαμπούρα 5, Τζήμου, Ταρνανίδου, Στεφανίδου.,
Δίλεπτες Αποβολές: 3 Πέναλτι: 2/3
Διαιτητές: Μαυρίδης- Τομίδης