Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Πάλι με Ανδρώνη στο φινάλε

Πολύ καλό παιχνίδι είχαμε χθες στην Καλλιθέα όπου ο τοπικός Έσπερος και ο Άρης Νικαίας, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 22-22 σε ενα παιχνίδι θεαματικό που επιφύλαξε ένα αγωνιώδες φινάλε για όσους το παρακολούθησαν. Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να εναλλάσσεται μεταξύ των δυο ομάδων, με τον Έσπερο να πηγαίνει στ΄ αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενος με 9-8.
Το δεύτερο ημίχρονο ο Άρης Νικαίας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά, παίρνοντας μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων στο 45' (13-17), αλλά ο Έσπερος δεν τα παράτησε και έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα στο 50' ισοφαρίζοντας το σκορ σε 17-17.
Στα δέκα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη καμία από τις δυο ομάδες να ξεφύγει, για να φτάσουμε στο 59:31 με το σκορ 21-22 και τους παίχτες του Τάκη Μελετάκου να έχουν την επίθεση και την ευκαιρία να "καθαρίσουν" το παιχνίδι. Όμως η μπάλα χάθηκε και οι γηπεδούχοι στην επίθεση τους, με ένα σουτ από τα 10 μέτρα του Ανδρώνη -όπως και με τον Ολυμπιακό Κερατσινίου που έδωσε τη νίκη- ισοφάρισε σε 22-22, δίνοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του Κώστα Αϊβαλιώτη, αφού στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 22-22
Πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-6, 6-7, 8-7, 9-8 (ημ) 10-13, 12-15, 13-17, 17-17, 20-20, 22-22
ΠΟ ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αϊβαλιώτης): Δικηγόρος 1, Παπαδημητρίου, Ανδρώνης 3, Μπακαβέλος 3, Καραμαγκέλας 9, Δαλέκος 1, Βρεττός 2, Μασουρίδης, Φωτόπουλος, Τσαφαντάκης, Γραμματικόπουλος Σ, Μάνθος, Ψαρρός 3, Τυμπάμπογλου.
ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κουρής 1, Μπελεχρής (τ/φ), Μπαρμπαράκης, Βαλαντάσης 1, Πολίτης, Γρηγοράκης 1,Μουλιάτος 1, Μελετάκος 5, Μαλανδρένιας 3, Χρηματόπουλος (τ/φ), Παράσχης, Μπουλούμπασης 1, Γραμματικόπουλος 5. Σωτηράκης, Καπετάνιος (τ/φ)
Διαιτητές: Σκλαβενίτης - Βήτας