Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

ΕΧΑΣΕ ΞΑΝΑ Ο Γ.Σ. ΧΑΝΙΩΝ ΣΤΗΝ Α2 ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ Άντεξε ένα ημίχρονο

Δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι έδωσε ο Γ.Σ. Χανίων και γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά από τον ισχυρό Ιωνικό Ν.Φ., τον οποίο “κοντράρισε” στο α” ημίχρονο (σκορ 13-15), όμως στη επανάληψη άρχισε πολύ άσχημα και τελικά η διαφορά έφτασε στα 9 γκολ (26-35).
Την καλύτερη τους εμφάνιση πραγματοποίησαν στο πρώτο τριαντάλεπτο οι γηπεδούχοι και απέναντι στον αήττητο αντίπαλό τους, στηριζόμενοι στην καλή -στο μεγαλύτερο διάστημα- αμυντική τους παρουσία, παρακολουθούσαν από κοντά το σκορ, που πήγαινε γκολ-γκολ μέχρι το 7′. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 5-8, πλησίασε η χανιώτικη ομάδα (7-8 στο 11′ 30») και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είχαμε ανάλογη εικόνα. Δηλαδή ο Ιωνικός έφτασε στο 7-10, μείωσε 9-10 ο Γ.Σ. Χανίων, ο οποίος (έχοντας μέχρι τότε χάσει αρκετές επιθέσεις που εκδήλωσε με καλές προϋποθέσεις) στο 29′ 20» μετέτρεψε το 11-14 σε 13-14, αλλά πήγε στ” αποδυτήρια για το ημίχρονο ευρισκόμενος στο -2, αφού δέχθηκε γκολ στην εκπνοή.
Oμως το ξεκίνημα της επανάληψης δεν ήταν καθόλου καλό για τον σύλλογο του Νομού μας. Η άμυνα δεν θύμιζε σε τίποτα αυτήν του α” μέρους, “κόλλησε” και στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας να κάνει αρχικά ένα 0-6, το οποίο στη συνέχεια έφτασε στο 2-10, παίρνοντας έτσι διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησε σχεδόν στα ίδια επίπεδα μέχρι τη λήξη, αφού η πίεση των αντιπάλων στο διάστημα 42′-50′ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει μέχρι τα 6 γκολ, για “ν’ ανοίξει η ψαλίδα” ξανά στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Διαιτητές: Δημάκης, Παχής
5λεπτα: 4-5, 6-8, 7-9, 9-10, 11-13, 13-15 (ημιχρ.), 14-23, 15-25, 19-26, 22-29, 24-33, 26-35.
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μιχελάκης, Μαλεφάκης, Οσιπίδης 1 γκολ, Λαδάκης 7, Μαλάμος, Φαλτσέτας 6, Σπυρλιδάκης, Μυντιλάκης, Καμπανιέρης 2, Σκαλιδάκης 2, Σοκόλι, Καμαριανάκης 1, Ξανθουδάκης 7, Παπαϊωάννου, Σινιοράκης, Ψώνης.
• Για τον Ιωνικό Ν.Φ. 7 γκολ πέτυχε ο Αντωνόπουλος, ενώ ο 36χρονος διεθνής Σπύρος Μπαλωμένος σκόραρε 4 φορές.
• Ο Γ.Σ. Χανίων δέχθηκε μια δίλεπτη αποβολή και είχε 4/6 πέναλτι, ενώ τ” αντίστοιχα νούμερα για τους φιλοξενούμενους ήταν 3 και 3/3.
ΔΗΛΩΣΗ ΔΗΜ. ΠΟΥΛΙΔΑΚΗ: «Κάναμε πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, δεν είχαμε το ίδιο πάθος και ο Ιωνικός μας τιμώρησε. Κάναμε πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση και δεχόμασταν γκολ στην κόντρα, ενώ όταν η διαφορά αυξήθηκε, δεν είχαμε τα ψυχικά αποθέματα για να συνεχίσουμε την προσπάθεια. Πιστεύω ότι με εμφανίσεις ανάλογες αυτής του α” ημιχρόνου μπορούμε να διεκδικήσουμε πολλά περισσότερα στη συνέχεια».