Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Πρωταθλητής χειμώνα ο Ιωνικός

Πρωταθλητής χειμώνα στο νότιο όμιλο της Α2 ανδρών, αναδείχθηκε ο Ιωνικός, μετά από τη χθεσινή του νίκη επί του Κορωπίου με 40-28. Η ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου τερμάτισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς σε 8 αγώνες, ίδιους με όσους έχει και ο Πανελλήνιος, αλλά υπερτερεί στο μεταξύ τους παιχνίδι.
Στο αγωνιστικό μέρος το Κορωπί αιφνιδίασε τον Ιωνικό και με πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να είναι ισόπαλο με 16-16, σε ένα παιχνίδι που μέχρι εκείνη τη στιγμή, οι
άμυνες δεν ήταν αποτελεσματικές. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός φρόντισε εξίσου και την αμυντική του λειτουργία και με πλουραλισμό στην επίθεση πήρε μια διαφορά 9 τερμάτων στο 40ο λεπτό (27-18) και κάπου εκεί το παιχνίδι απόκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, μέχρι τη λήξη του με αποτέλεσμα 40-28 για τους γηπεδούχους
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 40-28
Πεντάλεπτα: 2-4, 5-7, 8-9, 11-13, 13-14, 16-16 (ημ.) 21-17, 27-18, 29-22, 32-22, 35-24, 40-28 (τελ)
ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Καρνάβας): Κυρκίτσος, Αντωνιάδης 4, Μπαλωμένος 7, Μπιτόπουλος 1, Παπαδιονυσίου, Αντωνόπουλος 3, Βεζύρης, Κασαπίδης, Συμεωνίδης, Τόιτος 6, Σάσσος 3, Κοροβέσης 7, Τσακόγεωργας 4, Ζευγουλάς 1, Φιλίππου 3, Εμμανουήλ 1
ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ (Γιάντσα) Σουρλαντζής I. 1, Γκούμας, Σουρλαντζής Δ., Ράπτης, Ξύδης, Πέρρος 9, Νομικός 8, Αγαπητός, Κορδογιάννης, Δημόπουλος 5, Γουέις 4, Παπαιωάννου, Αλεξανδρής 1, Παπασπύρου, Μαρκόπουλος, Stathi
Διαιτητές: Κουτσός - Παχής