Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Θρίλερ στο φινάλε

Σπουδαία εντος έδρας νίκη με 27-26, πέτυχε ο Άρης Νικαίας επί των Βριλησσίων. Η ομάδα του Γιάννη Γαλάνη ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και πήρε ένα προβάδισμα το οποίο έφτασε και τα 6 γκολ και γενικά φαινόταν ότι πατάει πολύ καλύτερα στο παιχνίδι. Τα τελευταία 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η γηπεδούχοι που αγωνίζονταν χωρίς τους Τσαγκούλη και Μουλιάτο, κατάφεραν να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία και να μειώσουν τη διαφορά στα δυο τέρματα στο ημίχρονο (14-16).
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Τάκη Μελετάκου να συνεχίζει την καλή αμυντική
λειτουργία, δεχόμενος μόλις ενα τέρμα από το 35' στο 45' και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 21-20 στο 45'. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά, με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια και η δύναμη και το πάθος να αποτελούν βασικά χαρακτηριστικά.
Φτάνοντας στο 59' με το σκορ να είναι 27-26, οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη και η μπάλα άλλαζε κατοχή συνέχεια, χωρίς όμως κάποια ομάδα να μπορεί να πετύχει τέρμα. Στο τελευταίο λάθος των γηπεδούχων, τα Βριλήσσια βγήκαν στον αιφνιδιασμό, αλλά το σουτ του Γαλανάκη στο 59:40, αποκρούστηκε από τον Χρηματόπουλο, τους παίχτες του Άρη να χάνουν ξανά τη μπάλα, χωρίς όμως τα Βριλήσσια να καταφέρουν να αλλάξουν το σκορ, για να παραμείνει το 27-26, μέσα σε πανηγυρισμούς από τους γηπεδούχους, γι αυτή τη σπουδαία νίκη.
ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 27-26
Πεντάλεπτα: 1-4, 1-7, 5-9, 7-12, 12-14, 14-16 (ημ) 17-19, 19-20, 21-20, 23-23, 26-24, 27-26
ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κουρής, Μπελεχρής (τ/φ), Μπαρμπαράκης, Βαλαντάσης 1, Πολίτης, Γρηγοράκης 5, Μελετάκος 6, Μαλανδρένιας 4, Κυριακίδης, Χρηματόπουλος (τ/φ), Παράσχης, Μπουλούμπασης 5, Κουρεντζής Α, Γραμματικόπουλος 6. Σωτηράκης, Καπετάνιος (τ/φ).
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Γαλάνης): Τσικογιανόπουλος 2, Σκουλάς 1, Ντούσικος 2, Κορμάζος 6, Καραδήμας, Νικολακόπουλος 2, Κλεώπας, Ρηγάκης 8, Γαλανάκης, Καμπούρης, Μωραϊτης, Τσιβρανίδης, Λιάλιος, Σομπιρακουλ 3, Χατζηκωνσαντίνου 1, Αλικάκος 1