Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Πρώτη νίκη

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 ανδρών πανηγύρισε ο ΑΟ Ιωαννίνων, ο οποίος επιβλήθηκε στο ντέρμπι των ουραγών του Φαίακα Κέρκυρας με 27-25. Για την Γιαννιώτικη ομάδα ήταν μονόδρομος το δίποντο της νίκης, καθώς πριν τον αγώνα ήταν στην τελευταία θέση, έχοντας επτά ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.
Στα αγωνιστική το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με δυνατές μονομαχίες και τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (1-2 γκολ) μέχρι το 26΄ του αγώνα, όταν ο ΑΟΙ πήρε το προβάδισμα και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 13-12. Στο
40΄ του αγώνα οι Γιαννιώτες ανέβασαν την διαφορά στα τρία τέρματα (19-16), αλλά γρήγορα ο Φαίακας έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, 21-21 στο 50΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν στη νίκη με 27-25.
ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 27-25
Πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-5, 6-7, 8-10, 13-12 (ημχ.), 14-14, 19-16, 20-19, 21-21, 25-22, 27-25.
ΑΟ Ιωαννίνων: Μέλλος, Σιούλας, Ζαμπαλάς 9, Πατραμάνης 1, Σερασίδης 5, Τσούκας 5, Νάκος, Βέργος, Σίμος 6, Μιχαηλίδης 1, Σίτας, Κόκκας, Λιόλιος, Πανταζής.
Φαίακας Κέρκυρας: Ντούρος, Καραμανλής 1, Κουλούρης, Γεωργιάδης 4, Γιούργας 6, Δέλλης 6, Κολοβός 8, Γκόρο, Μωραϊτης, Αρβανίτης.