Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014

“Φωνάζει” για τη χθεσινή ήττα ο Γ.Σ. Χανίων

Ολοκληρώθηκε προχθές ο α’ γύρος στο πρωτάθλημα της Α2 χάντμπολ ανδρών και ο Γ.Σ. Χανίων γνώρισε φυσιολογική εκτός έδρας ήττα από τον Πανελλήνιο, ενώ χθες η ομάδα του Νομού μας έδωσε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην Αθήνα και δεν τα κατάφερε “κόντρα” στον Ολυμπιακό Κερατσινίου, έχοντας όμως πολλά παράπονα από τη διαιτησία.
Η χθεσινή αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής (πρεμιέρα β” γύρου) και ορίστηκε μετά από αίτημα των φιλοξενούμενων (έγινε δεκτό από το Κερατσίνι, που είχε ρεπό προχθές, αλλά και την ομοσπονδία), έτσι ώστε να κάνουν μια λιγότερη μετακίνηση.
Πλέον, ο Γ.Σ. Χανίων θα παίξει ξανά μετά από έναν μήνα (αφού τ” άλλα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής έχει οριστεί να γίνουν στις 17/1/2015) και σίγουρα η συνέχεια θα είναι δύσκολη, από κάθε άποψη. Αναλυτικότερα.
Πανελλήνιος-Γ.Σ. Χανίων 33-17 (9η αγωνιστική)
Στον αγώνα του Σαββάτου με τον Πανελλήνιο ο χανιώτικος σύλλογος είχε αρκετές απουσίες, μέχρι το 20′ “κοντράριζε” του γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ, λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης πήραν διψήφια διαφορά και τελικά έφτασαν εύκολα στη νίκη.
Διαιτητές: Καρατράντος, Λεφάκης
5λεπτα: 2-2, 5-3, 8-4, 10-6, 13-7, 17-9 (ημιχρ.), 19-9, 24-10, 26-13, 28-15, 31-16, 33-17.
Γ.Σ. Χανίων (Βαγ. Αλβανός): Τερεράκης, Λαδάκης 5 γκολ, Καμαριανάκης 2, Κισκήρας 1, Σινιοράκης, Καμπανιέρης 2, Σοκόλι 1, Ντούπι 3, Παπαϊωάννου 2, Μυντιλάκης 1.
Για του νικητές, τα περισσότερα γκολ (7) σημείωσε ο Κρητικός. Κάθε ομάδα δέχθηκε από τρεις δίλεπτες αποβολές, ενώ στα πέναλτι ο Πανελλήνιος είχε 4/5 και ο χανιώτικος σύλλογος 5/7.
Ολυμπιακός Κερ.-Γ.Σ. Χανίων 26-21 (10η αγωνιστική)
Χθες, στο κλ. Κερατσινίου, ο Γ.Σ. Χανίων είχε ενισχυθεί με τους Ξανθουδάκη, Φαλτσέτα, Οσιπίδη, ενώ στον πάγκο ήταν και ο Δ. Πουλιδάκης.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το 25′, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, με τον Γ.Σ. Χανίων, πάντως, να “φωνάζει” για τις διαιτητικές αποφάσεις.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να “γυρίσουν” το σκορ, μείωσαν μέχρι και στο γκολ, όμως και πάλι, όπως υποστηρίζουν, οι λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν αυτές που δεν τους επέτρεψαν να έχουν -για πρώτη φορά- βαθμολογική συγκομιδή.
Διαιτητές: Τσάμος, Καρατζίνας
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Τερεράκης, Καμαριανάκης 1 γκολ, Οσιπίδης, Λαδάκης 3, Φαλτσέτας 4, Μυντιλάκης, Καμπανιέρης 5, Σοκόλι Ντούπι, Κισκήρας, Ξανθουδάκης 8, Παπαϊωάννου, Σινιοράκης.