Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Στο τέλος πήρε τη νίκη

Ένας πολύ καλός και συναρπαστικός αγώνας, πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα στο κλειστό των Βριλησσίων, ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και στην ομάδα του Κενταύρου Αγριάς, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Α2 εθνικής κατηγορίας ανδρών. Το παιχνίδι ήταν γρήγορο, θεαματικό και με ανατρεπτική εξέλιξη στο σκορ.
Ο Κένταυρος Αγριάς αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και με πολύ καλό επιθετικό προσανατολισμό στηριγμένο στη γρήγορο παιχνίδι, δημιούργησε στο 25ο λεπτό μια διαφορά 6 τερμάτων (9 - 15). Στο χρονικό σημείο εκείνο ο τραυματισμός του Μιμίκου και δύο συνεχόμενες δίλεπτες σε παίκτες του Κενταύρου, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα των Βριλησσίων
να ανακάμψει και να μειώσει στο ημίχρονο σε 12 - 15.
Στο δεύτερο ημίχρονο η 5-1 άμυνα της ομάδας των Βριλησσίων δυσκόλεψε πολύ τις επιθετικές ενέργειές των παικτών του Κενταύρου, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιάννη Γαλάνη να περάσει μπροστά στο σκορ, μόλις στο 39' με 19-18 και όσο περνούσε ο χρόνος, να διευρύνουν το προβάδισμα τους που έφτασε στο 53ο τα τέσσερα τέρματα (24-20). Η ομάδα του Γιάννη Τσιάπα δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη και με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, μείωσε το σκορ, αλλά τα Βριλήσσια πήραν τελικά τη δύσκολη νίκη με 27-26.
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ 27-26
Πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 5-9, 8-13. 9-15, 12-15 (ημ) 15-17, 20-18, 22-20, 23-20, 24-21, 27-26
ΕΣΝ Βριλησσίων (Γαλάνης): Τσικογιαννόπουλος (5), Σκουλάς,Καραδήμος, Κορμάζος (1), Πανταζής, Νικολακόπουλος (9), Κλεώπας (1), Ρηγάκης (6), Γαλανάκης (3), Καμπούρης, Μωραίτης, Τσιβρανίδης, Λιάλιος (1), Σομπιρακούλ, Χατζηκωνσταντινίδης (1), Αλικάκος
Κένταυρος Αγριάς (Τσιάπας): Καραπαναγιωτίδης, Καρατοσίδης, Καρανάσιος, Κρατήρας, Λοίζου (2), Ζωναρόπουλος (6), Αστέρης (7), Ασαρίδης (3), Κεφαλάς (1), Ανδρέου (5), Νούλης, Μιμίκος (1), Μπότσαρης (1)
Διαιτητές: Καρατζίνας - Ψύλλος
Πέναλτι: 3/4 - 1/1