Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Έσπασαν καρδιές στο τέλος. VfL Bad Schwartau 23:23 Eintracht Hildesheim

Η Eintracht Hildesheim με κορυφαίους τους Δημήτρη Τζιμούρτο (11γκολ) και Κώστα Χαντζίαρα (4γκολ) παραχώρησε ισοπαλία μέσα στην έδρα της Schwartau με 23:23 μπροστά σε 2.000 φιλάθλους που παρακολούθησαν το παιχνίδι των δύο ομάδων για την 8η αγωνιστικής στης Bundesliga 2.
H Eintracht έπιασε στον ύπνο τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 0-3 στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης. Όμως η Schwartau αντέδρασε και το ματς έγινε ντέρμπι,με πολλές εναλλαγές στο σκορ και γκολ του Dombrowski στο 26 οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο τέλος του πρώτου μέρους με 11:11.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, όμως με τέρματα του Χαντζιάρα και του Τζιμούρτου η Eintracht προηγήθηκε στο 45 με 17:20 και λίγο αργότερα με 18:22 κι ενώ όλα έδειχναν ότι πάει για σίγουρη νίκη, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις δίλεπτες αποβολές των αντιπάλων και μείωσαν σε 21:22. Ο Δημήτρης Τζιμούρτος απάντησε διαμορφώνοντας το 21:23, ο Schult στον αιφνιδιασμό μείωσε και πάλι στο γκολ (22:23) και η χαριστική βολή ήρθε από τον Marcel Schliedermann 3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη για το τελικό 23:23.
VfL Bad Schwartau: Schult (5), Dombrowski (4), Quade (4), Hinrichsen (3/3), Schliedermann (3), Tretow (2/1), Hansen (1), Wagner (1)
Eintracht Hildesheim: Τζιμούρτος (11/2), Χαντζιάρας (4), Meschke (3), Qvist (2), Herbold (1), Kreutzmann (1), von Hermanni (1)