Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Αυτοκτόνησε η Νέα Ιωνία

Παρότι προηγήθηκε ακόμη και με 10 γκολ διαφορά η Νέα Ιωνία ηττήθηκε με 25-24 από την Κουίντους για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων στο χάντμπολ γυναικών και την Κυριακή (21/10) θέλει νίκη με δύο τέρματα για την πρόκριση.
Το καλό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου δεν είχε συνέχεια. Η αστοχία και η κακή αμυντική λειτουργία στην επανάληψη, έδωσε την ευκαιρία στις Ολλανδές όχι μόνο να ροκανίσουν τη διαφορά αλλά και να φτάσουν στην επικράτηση, κάνοντας ένα βήμα για το εισιτήριο της επόμενης φάσης.
Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την Κυριακή (21/10, 18:00) και πάλι στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας, μετά τη σχετική συμφωνία που υπήρξε, με την ελληνική ομάδα να καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, όχι ακατόρθωτο, βάσει της εμφάνισής της στα πρώτα λεπτά.
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ- ΚΟΥΙΝΤΟΥΣ 24-25
Τα δεκάλεπτα: 4-2, 11-5, 17-7 (ημχ.), 18-14, 22-22, 24-25
Ν. ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Χρύση 1, Χρονοπούλου, Γκέργκινα, Καλασνίκοβα, Κοντοστέργιου, Μακρή, Δ. Μαυρογεώργη, Ν. Μαυρογεώργη 5, Ζ. Μαυρογεώργη 1, Παπανικολάου 4, Σκλιάκοβα 7, Τσάκαλου 4, Βόιτοβιτς 2
ΚΟΥΝΤΟΥΣ (Τόμσον): Μπροχ 2, Ντε Ρούιτερ 3, Ντούφλερ, Γκριφτ 1, Χάγκε 9, Λόκχορστ, Μάρτενς, Φαν Μπέρντεν, Φαν Μπιούρεν, Φαν Ντορστ, Φαν Στεκέλενμπουργκ 4, Ζόνεφελντ 2, Ζ. Ζούινκελς 2, Λ. Ζούινκελς 2
Διαιτητές: Μαρκόβσκα-Βούτοφ (Βουλγαρία) Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 4/5-3-3