Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014

Ήττα για ΑΕΚ, 24-22 από Αναγέννηση

Συντάκτης: Onsports Team

Δεν έκανε θετικό ξεκίνημα στην Α1 Χάντμπολ η ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 24-22 από την Αναγέννηση Βύρωνα στη Νέα Ιωνία.
Αρκετές ήταν οι αλλαγές στο ρόστερ της ΑΕΚ το προηγούμενο καλοκαίρι. Όπως ήταν φυσικό, δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η φιλόδοξη Αναγέννηση Βύρωνα που πήρε σπουδαία νίκη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας επικρατώντας 24-22.
Η Αναγέννηση είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μυλωνά (8 γκολ), Παναγιώτη Στούμπη (6 γκολ) και τους τερματοφύλακες Αντωνιάδη (14 επεμβάσεις), Βλαχοθανάση (8 επεμβάσεις) που είχαν 50% αποτελεσματικότητα!
Στο ημίχρονο η ομάδα του Βύρωνα προηγήθηκε με τρία γκολ (9-12), αλλά στην επανάληψη η ΑΕΚ ψαλίδισε την διαφορά, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά 14-13 (39') και 16-15 (45') με τον Νικολαϊδη που ήταν πρώτος σκόρερ (5 γκολ).
Ωστόσο η Αναγέννηση αντέδρασε και με σερί 5-1 προηγήθηκε 17-20 στο 52', γέρνοντας την... πλάστιγγα υπέρ της. Στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις η ομάδα του Βύρωνα είχε το καθαρό μυαλό, ενώ η ΑΕΚ υπέπεσε σε πολλά τεχνικά σφάλματα (βήματα, επιθετικά), ενώ έχασε πολλά σουτ από τα έξι μέτρα με τους Δημοσθένους και Παπαδόπουλο που ήταν μοιραίοι.
Η ΑΕΚ έδειξε πως είναι ανέτοιμη λόγω των πολλών αλλαγών στον ρόστερ της και σίγουρα θα χρειαστεί να δώσει πολλά παρόμοια ματς που θα κριθούν στις λεπτομέρειες στην διάρκεια της σεζόν.
ΑΕΚ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ 22-24
Τα πεντάλεπτα: 3-4, 5-4, 6-7, 7-8, 9-9, 9-12 (ημχ.), 10-12, 14-14, 16-15, 17-17, 20-22, 22-24
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 3, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς 2, Τσαούσης 2, Κατσίκης 1, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ. 3, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης Ν.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου, Στούμπης Π. 6, Καραστέργιος, Αργυράκης 2, Τσεύλικος, Χριστοδούλου 1, Στούμπης Δ. 1, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 8, Κωστούλας 2, Λεωνίδας 1, Φάμπατς 3, Ζέκιος, Βλαχοθανάσης.
Διαιτητές: Κουτσός- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 3-5,
Πέναλτι: 1/1-2/3.