Σάββατο 1 Ιουνίου 2013

Η ΑΕΚ Πρωταθλήτρια Ελλάδος

H AEK έκανε την μεγάλη ανατροπή κερδίζοντας τον Διομήδη 2-1 στους τελικούς και πήρε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Πρωτάθλημα Ελλάδος. Με κορυφαίο τον Καφφάτο η Ένωση κατάφερε σε ένα ματς κόλαση να επικρατήσει του Διομήδη μέσα στο Άργος με 24-25. Ο Διομήδης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αφού προηγήθηκε με 14-11, όμως οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη δεν το έβαλαν κάτω και γύρισαν το ματς ισοφαρίζοντας αρχικά στο 36' 16-16 με γκολ του Μπακαούκα, πήρε διαφορά +2 τερμάτων στο 45' και πάλι με γκολ του δεξιου εξτρέμ, ο Διομήδης ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα με τον Δεληγιάννη 20-20, και από εκεί και πέρα οι 2 ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ μέχρι το τέλος. Ήρωας για την ΑΕΚ ο Γεωργιάδης που σκόραρε και έκλεψε την μπάλα 65'' δευτερόλεπτα πριν την λήξη.