Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2012

«Ζωντανός» στο κυνήγι της 4άδας ο Δούκας

Ο Δούκας επικράτησε με 26-22 της ΧΑΝΘ και παραμένει στη διεκδίκηση της εισόδου στην τετράδα του πρωταθλήματος.
Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα, ο Δούκας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 26-22 στο Δαΐς της ΧΑΝΘ στην αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 7-9 στο 20’, αλλά ο Δούκας ανέβασε ρυθμούς και με ένα επιμέρους σκορ 7-3 έφτασε στο 14-12 στο ημίχρονο και στο δεύτερο ξέφυγε ακόμα και με 5 (21-16). Παρά την μείωση του σκορ σε 21-20 από τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά έδειξε χαρακτήρα και «καθάρισε» το ματς στο 58:46, φτάνοντας στο 26-20.
Τα δεκάλεπτα: 3-5, 8-9, 14-2 (ημίχρονο), 19-15, 21-17, 26-22
Δούκας (Γιώργος Κρανάκης): Μυλωνάς, Γεωργίου 5, Τόμπρος, Τζηράς 1, Γκέρτσος 2, Ζαμπούνης 3, Νικολαΐδης 6, Αργυράκης 3, Γεωργιάδης, Παπαδιονυσίου, Τσακνής, Μαστορογιάννης 5, Κοτελίδας, Ακάλεστος 1
ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Παντελίδης, Σπυρόπουλος 1, Τσαβδάρης 1, Ιωαννίδης, Σαρηγιαννίδης, Ορφανουδάκης, αργυρίου, Ανανιάδης 2, Ευαγγελίδης 7, Λάππας 2, Κουτσικόπουλος 2, Κεσίδης 5, Ναουμίδης 2
Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 2/2-2/2