Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014

Νικητής στο θρίλερ ο Φοίβος

Σημαντική νίκη επί του Δούκα, με 21-19, πανηγύρισε ο Φοίβος στο κλειστό των Συκεών για την τρίτη αγωνιστική της Α1 ανδρών.
Παρά τις απουσίες των Αποστολίδη, Παπαγεωργίου και Πίτσιου (έμεινε για 60 λεπτά στον πάγκο), ο Φοίβος πήρε τη νίκη σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.
Στο πρώτο μέρος ο Φοίβος ξεκίνησε ιδανικά, κράτησε τον Δούκα χωρίς γκολ για 9 λεπτά και ξέφυγε στο σκορ με 4-0. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, και τρία διαδοχικά δίλεπτα (δύο στον Μέτση) έδωσαν στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να μειώσουν σε 8-7 με το τέλος του τριανταλέπτου.
Και στο δεύτερο μέρος ο Φοίβος ξεκίνησε εντυπωσιακά, ξέφυγε με 16-10, όμως και πάλι ο Δούκας κατόρθωσε να μειώσει στο γκολ (20-19). Τριάντα δεύτερα πριν το τέλος ο Ντούνης αστόχησε στο τελευταίο σουτ των φιλοξενούμενων και ο Καράγγελος διαμόρφωσε το 21-19 στην εκπνοή.
Κορυφαίοι από τον Φοίβο οι Μέτσης (6 γκολ) και Κότσιφας (16 επεμβάσεις), ενώ πολύ καλός στο δεύτερο μέρος ήταν ο Λευτέρης Σεϊρεκίδης.
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 5-3, 5-4, 7-5, 8-7 (ημχ), 11-8, 14-10, 16-11, 18-14, 19-18, 21-19
ΦΟΙΒΟΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Θ. Παρασκευαΐδης, Τσαμεσίδης, Καράγγελος 2, Σαουλίδης 2, Μπαλαμός 2, Βότσης 2, Μέτσης 6, Καβουσανάκης 1, Ναουμίδης 3, Χατζηβακαλέλης, Σεϊρεκίδης 3, Κοπαϊδης, Πίτσιος, Καφαντάρης. Γ. Παρασκευαΐδης
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 1, Ακάλεστος 2, Τζανιδάκης, Μανουσέλης 2, Συγγάρης, Μωραϊτης, Ηλιόπουλος, Μπραουδάκης Δ., Μπραουδάκης Ν., Μισαηλίδης 3, Ντούνης 3, Μπάγιος 2, Ζιβούλοβιτς 1, Κόντος, Αραπακόπουλος 4, Κουμαραδέλης 1.
Τα δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 1/2 - 2/2
Διαιτητές: Τόλιος, Δελόγλου