Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2014

Νίκησε, αλλά θέλει δουλειά πολλή

ΕΘΝΟΣΠΟΡ 31/10/2014

Η ανανεωμένη Εθνική ανδρών έδειξε πως έχει δρόμο να διανύσει, αν και κατάφερε χθες να κερδίσει με το ισχνό 27-25 την Κύπρο, το οποίο όμως μπορεί να ανατραπεί την Κυριακή στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων στη Λευκωσία (7 μ.μ.) για τον πρώτο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2018.
Πρωταγωνιστές για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Βύρωνας Παπαδόπουλος που την κράτησε επιθετικά με 10 τέρματα, αλλά και η κακή άμυνα -κυρίως στο β' ημίχρονο-, ενώ ο τερματοφύλακας του Διομήδη, Χριστόφορος Νούσκοβιτς, στο β' ημίωρο κατέβασε τα «ρολά» και βοήθησε την Κύπρο οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε να μειώσει (23-22) και να απειλήσει με ισοφάριση.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Κρανάκης είπε πως κρατάει μόνο τη νίκη, δεν έκρυψε τον προβληματισμό του και τόνισε πως «μέχρι την Κυριακή μάς περιμένει πολλή δουλειά». Αδυναμίες που κάνουν τον Δημήτρη Αρβανίτη για την Κύπρο να δηλώνει: «Το σκορ δεν είναι απαγορευτικό. Μπορούμε να το ανατρέψουμε».