Τρίτη 21 Οκτωβρίου 2014

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους άνδρες της Αναγέννησης Άρτας

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους άνδρες της Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας, οι οποίοι νίκησαν στο ΔΑΚ Άρτας τον Φαίακα Κέρκυρας με 26-21. Η Αρτινή ομάδα είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και μετά το πρώτο 20λεπτο κατάφερε να αυξήσει την διαφορά. Στο 25΄ το σκορ ήταν στο 11-6, ενώ το ημίχρονο έληξε με 14-7, στο +7 για την Αναγέννηση.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο β΄ μέρος και μείωσαν στα τέσσερα γκολ, 15-11, αλλά στη συνέχεια η Αναγέννηση ανέβασε τη διαφορά στα 6 τέρματα και έτσι έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την «Α» νικήτρια με 26-21. Πρώτος σκόρερ για την Αρτινή ομάδα ήταν ο Γεωργίου με έξι τέρματα και ακολούθησε ο Βουγιασίνοβιτς με πέντε.
ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ 26-21
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 6-3, 8-6, 11-6, 14-7 (ημχ.), 15-11, 18-13, 20-14, 23-17, 25-19, 26-21.
Αναγέννηση Άρτας: Μπέκας, Μακρής 1, Κωνσταντίνου 1, Διάρας, Τσιάτσος, Τούτσης, Μάρκοβιτς 1, Ζήσης 2, Δεμίρης 3, Γιαμούρης, Παπαγιαννόπουλος 3, Λάκκας 4, Γεωργίου 6, Γρούμπας, Βουγιασίνοβιτς 5, Δελικούρας.
Φαίακας Κέρκυρας: Γκόρος, Ασμάνογλου, Κουλούρης, Δελλής 5, Μωραϊτης, Αραμάνος, Καραμανλής 7, Κολοβός 5, Νάστος 1, Σμοϊλης 1, Βάγιας 1, Ντούρος, Αρβανίτης 1.
Διαιτητές: Αβράμης- Χρόνης
Δίλεπτα: 4 - 4, Πέναλτι: 4/6 - 2/2