Πέμπτη 9 Οκτωβρίου 2014

Νέα νίκη για την Αναγέννηση Βύρωνα

Δεύτερη μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση Βύρωνα στην Α1 Ανδρών που πλέον φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη νίκησε 20-18 τον Φοίβο, από τον οποίο πέρσι είχε χάσει και τις δύο φορές που συναντήθηκαν. Στο προηγούμενο ματς με την ΑΕΚ κορυφαίος –και MVP της αγωνιστικής- ήταν ο Αντωνιάδης, αυτή την φορά ήταν η σειρά του Μαγκαφουράκη που έπαιξε στο β΄ μέρος και είχε 64% αποτελεσματικότητα! Στον Βύρωνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά με προβάδισμα 9-3 (18'), 10-4 (22'), 11-6 (25') και έδειχναν ότι έλεγχαν πλήρως το ματς.
Ο Φοίβος αντέδρασε και πριν το ημίχρονο είχε προλάβει να μειώσει στο γκολ (12-11) με τέρμα του Βότση στην εκπνοή, ενώ στις αρχές του δευτέρου (33') ισοφάρισε (13-13) και πέρασε μπροστά (15-16) στο 42' με δύο γκολ του Καβουσανάκη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με πέναλτι του Μέτση στο 46' προηγήθηκε 16-17, αλλά έπειτα για 12 λεπτά έπαθε μπλακ άουτ, ενώ έχασε και τον Αποστολίδη με τραυματισμό. Η ομάδα του Βύρωνα το εκμεταλλεύθηκε και να πέρασε μπροστά 19-17 με τέρματα των Τσεύλικου, Χατσίκα, Λεωνίδα, ενώ ο φοβερός Μαγκαφουράκης με 64% αποκρούσεις (12/19) σταμάτησε κάθε σουτ που πήγαινε στην εστία. Ο Σαουλίδης μείωσε στο 58' 19-18, αλλά ο Μαγκαφουράκης με τρεις συνεχόμενες επεμβάσεις χάρισε την νίκη στην ομάδα του, την οποία «κλείδωσε» ο Μυλωνάς σχεδόν στην εκπνοή.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 20-18
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-3, 9-5, 11-7, 12-11 (ημχ), 14-13, 15-14, 16-16, 17-17, 19-17, 20-18
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 2, Στούμπης Π. 4, Καραστέργιος, Αργυράκης, Τσεύλικος 1, Χριστοδούλου 1, Στούμπης Δ. 1, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 1, Κωστούλας, Λεωνίδας 6, Φάμπατς 1, Ζέκιος, Βλαχοθανάσης.
ΦΟΙΒΟΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης, Καράγγελος, Σαουλίδης 4, Μπαλαμός, Βότσης 2, Αποστολίδης 3, Μέτσης 4, Καβουσανάκης 5, Ναουμίδης, Χατζηβακαλέλης, Σεϊρεκίδης, Κοπαϊδης, Χατζηαγαπίου, Καφαντάρης
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 2-6, Πέναλτι: 2/3 - 2/2/
Δηλώσεις
Νίκος Μαγκαφουράκης (τερματοφύλακας Αναγέννησης): «Ήταν ένα φανταστικό παιχνίδι με σασπένς. Οι άμυνες ήταν πολύ καλές. Οι συμπαίκτες μου με βοήθησαν πολύ για να έχω αυτή την απόδοση. Συνεχίζουμε και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».
Παναγιώτης Ιατρούδης (προπονητής Αναγέννησης): «Μέσα από τέτοια παιχνίδια η ομάδα ωριμάζει. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πέρσι είχαμε 0/2 και φέτος ξεκινάμε με 2/2. Ο Φοίβος φέτος είναι πιο δυνατός και ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Εμείς δείξαμε χαρακτήρα και για δεύτερο ματς είχαμε και ψυχραιμία στα κρίσιμα λεπτά».
Βασίλης Σκανδάλης (προπονητής Φοίβου): «Μπήκαμε νωθρά και πολύ νευρικά στο ματς. Χάσαμε 20 λεπτά. Στην συνέχεια συνήλθαμε και φέραμε το ματς στα ίσια, ενώ στο δεύτερο μέρος περάσαμε και μπροστά. Στο 12λεπτο 46-58 κάναμε όσα λάθη δεν έχουμε κάνει μέχρι τώρα σε φιλικά και επίσημα ματς. Παίξαμε πολύ βιαστικά και μας επηρέασε και ο τραυματισμός του Αποστολίδη. Το ματς κρίθηκε σε εκείνο το σημείο, αφού δεν είχαμε καθόλου ψυχραιμία».