Σάββατο 11 Οκτωβρίου 2014

Το ντέρμπι στο Διομήδη

Επιμέλεια: Βασίλης Τεμπέλης

Ο Διομήδης Άργους ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών του χάντμπολ με τον ΠΑΟΚ καθώς με το τελικό 25-20, πέρασε από τη Θεσσαλονίκη.
Ο Διομήδης Άργους κατάφερε να περάσει από τη Θεσσαλονίκη νικώντας τον ΠΑΟΚ με 25-20, στο ντέρμπι που έκλεψε την παράσταση της τρίτης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών στο χάντμπολ. Πέρασε από το Κιλκίς η ΑΕΚ με 31-25, ενώ στο ντέρμπι των νεοφώτιστων τα ΙΕΚ Ξυνή επιβλήθηκαν στη Δράμα της τοπικής ομάδας, με 24-21.
Με σύμμαχο την παράδοσηΟ ΠΑΟΚ παραδόθηκε στον Διομήδη Άργους στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα που έγινε στη Μίκρα και ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα με 20-25.
Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη μέχρι το 50', όταν και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (18-18). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Διομήδης έκανε ένα σερί 7-2 και στο τέλος πανηγύρισε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη κόντρα στον βασικό αντίπαλό του στη μάχη του πρωταθλήματος.
Αυτή ήταν η 9η φορά σε διάστημα τριών χρόνων που ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει τους Αργίτες, ανεξαρτήτου έδρας σε αγώνα πρωταθλήματος.
ΠΑΟΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 20-25
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 6-6, 7-8, 7-8, 7-9 (ημχ.), 10-10, 14-13, 16-16, 18-18, 19-22, 20-25
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 2, Γουργούμης, Τσίλης 3, Νικολαϊδης Ν., Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης, Ιωαννίδης 3, Ιλερής, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 2, Αλβανός 6, Κωστακίδης Θ. 1, Κεσίδης Β., Τσεσμετζίδης, Κεσίδης Σ.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 3, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Σιαματάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς 2, Σαμαράς 6, Σπέντζος, Ανανιάδης 2, Χαντέλης, Λοϊζος, Μαστορογιάννης 7, Σιμιτσής 1.
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Κόκκινη: 54:06 Ανανιάδης (τρία δίλεπτα) Δίλεπτα: 10-10, Πέναλτι: 3/5, 5/6
Παλικαρίσιο διπλό της ΑΕΚ στο Κιλκίς
Με έναν εκπληκτικό Τσιλιμπάρη κάτω από τα δοκάρια που κατέβασε τα «ρολά» και με τους Μπακαούκα, Γεωργιάδη και Δημοσθένους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ η ΑΕΚ πήρε την πρώτη της νίκη το πρωτάθλημα με 31-25 κόντρα στον ΓΑΣ Κιλκίς.
Σε ένα πρώτο ημίχρονο που δε θύμιζε σε πολλά, αυτό της πρεμιέρας με την Αναγέννηση Βύρωνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι για τη νίκη και από νωρίς επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Μπορεί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και για τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες να ήταν ίσες και να σκοράρουν εκατέρωθεν, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη άρχισαν να πατούν το «γκάζι».

Η ΑΕΚ έχτισε μια διαφορά τεσσάρων γκολ, αλλά ο ΓΑΣ Κιλκίς μείωσε αρκετές φορές και έφτασε στο γκολ με το 14-190 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στη μέση του δεύτερου 30λεπτου και όταν η ΑΕΚ αγωνιζόταν με 4 παίκτες, αφού είχε 3 δίλεπτες αποβολές, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στα δύο γκολ.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν εκ νέου και έχοντας ως κορυφαίους παίκτες τους Τσιλιμπάρη, Μπακαούκα, Γεωργιάδη και Δημοσθένους έφεραν το ματς στα ίσα και όντας πιο συγκεντρωμένοι πήραν τη νίκη κόντρα σε ένα δύσκολο αντίπαλο με 31-25.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΕΚ 25-31
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Τάτσης, Ασίκης, Δούγιας 8, Χαλκίδης, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης, Μπαλάσκας, Δημάκης 2, Γουγλίδης, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος Αθ. 2, Σισμανίδης 4, Μέγκας, Σαλαβασίδης, Γρηγοριάδης 9, Κοβλακάς
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Ακριβόπουλος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 5, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 7, Κολιούλης, Μπαλάς 2, Τσαούσης 2, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος Χ. 1, Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης Ν.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος Δίλεπτα: 2 - 6
Πέναλτι: 3/4 - 3/3
Εκμεταλλεύτηκαν την έδρα Φίλιππος και Φοίβος Συκεών, διπλά για ΙΕΚ Ξυνή και Λουτράκι
Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ο Φίλιππος Βέροιας επιβλήθηκε της Αναγέννησης Βύρωνα με 27-20 διατηρώντας το πλεονέκτημα που είχε από το πρώτο ημίχρονο, ενώ την έδρα του εκμεταλλεύθηκε και και ο Φοίβος Συκεών που επιβλήθηκε του Δούκα με 21-19.
Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου πέρασε από την έδρα της ΧΑΝΘ, της οποίας την έδρα έκαμψε με 23-21, ενώ στο ντέρμπι των νεοφώτιστων τα ΙΕΚ Ξυνή επιβλήθηκαν στη δράμα της τοπικής ομάδας, με 24-21.