Πέμπτη 9 Οκτωβρίου 2014

Ποσειδώνας Λουτρακίου - ΓΑΣ Κιλκίς 26-23

Η ομάδα του Ποσειδώνα κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα στα τελευταία λεπτά χάρη στις αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Βλαχογεώργου Κ. αλλά και τις καλύτερες επιλογές της στα τελευταία λεπτά.
Την Τετάρτη 8/10 διεξήχθη η αναβληθέν 2η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ελλάδος στο Χάντμπολ. Τα αποτελέσματα ήταν: Ποσειδών Λουτρακίου – ΓΑΣ Κιλκίς 26-23, Αναγέννηση Βύρωνα – Φοίβος Συκεών 20-18, Διομήδης Άργους – ΧΑΝΘ 35-20, ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ – ΠΑΟΚ 21-27 και ΑΣΕ ΔΟΥΚΑΣ – ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 35-23. Το παιχνίδι ΑΕΚ – Φίλιππου Βέροιας θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα λόγω της αναβολής που ζήτησε η ομάδα της Βέροιας για το δυστύχημα στην πόλη τους, που έπληξε και την οικογένεια του Φιλίππου.
Ήταν ο πρώτος αγώνας της ομάδας μας, στην έδρα της για την φετινή χρονιά και η νευρικότητα και το άγχος επικρατούσε διάχυτα. Απέναντι μας είχαμε την ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς που έχει πάντα ένα ισχυρό και έμπειρο ρόστερ παικτών που μπορούν να σου κάνουν την ζημιά εάν χάσεις την αυτοσυγκέντρωση σου.
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ποσειδώνας διαχειρίστηκε καλύτερα την επίθεση αλλά και την άμυνα του και το αποτέλεσμα ήταν να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 16-13. Στο δεύτερο η ομάδα αντιμετώπισε δυσκολίες και το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ.
Η πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακα μας, ειδικά στα τελευταία λεπτά ήταν ο κύριος λόγος που καταφέραμε να λυγίσουμε την αντίσταση του αντιπάλου, που παραλίγο να μας κάνει την ζημιά. Μπορεί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να μην χάσαμε τον έλεγχο αλλά σίγουρα απειληθήκαμε αρκετές φορές.
Δηλώσεις
Νίκος Γραμματικός (προπονητής Ποσειδώνα): «Ήταν ένα δύσκολο ματς. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα με την έδρα, αφού το ματς ήταν κεκλεισμένων και την δικιά μου απουσία από τον πάγκο. Υποπέσαμε σε πολλά λάθη, ενώ υπήρχε και άγχος για το πρώτο ματς στο γήπεδο μας. Το Κιλκίς ήταν σε καλή κατάσταση. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο φινάλε»
Γιάννης Λαζαρίδης (προπονητής ΓΑΣ Κιλκίς): «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους αθλητές μου. Για 59 λεπτά ανταποκρίθηκαν στο ματς, στο τελευταίο λεπτό τα χαμένα τετ α τετ που ήταν θέμα συγκέντρωσης δεν μας άφησαν να φύγουμε νικητές από το Λουτράκι. Συγχαρητήρια στην διαιτησία του αγώνα. Επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, όπου αποκλειστικός μας στόχος είναι η νίκη». (Οι δηλώσεις προπονητών είναι αντιγραφή από το www.handball.gr)
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 26-23
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 8-8, 10-9, 12-11, 16-13 (ημχ.), 17-14, 18-17, 21-19, 22-20, 23-22, 26-23
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Τυφτικίδης): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 5, Πέρρος 6, Δημητρόπουλος, Χερουβείμ, Τοκατζόγλου, Μανιουδάκης, Οικονόμου 1, Παπαδιονυσίου, Μπάρμπας, Τρουμπέτας 6, Μελετάκος 4, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης 4
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Τάτσης 1, Δούγιας 6, Χαλκίδης, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης 3, Μπαλάσκας, Δημάκης 3, Γουγλίδης, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος 3, Σισμανίδης 3, Γρηγοριάδης 4, Κοβλακάς.
Διαιτητές: Καραπάνος – Χρόνης, Δίλεπτα: 8-5, Πέναλτι: 2/2-1/1